not championship races 1933

Italy

April 8-9 VII Mille Miglia

Brescia-Cremona-Bologna-Firenze-Siena-Roma-Perugia-Ancona-Bologna-Verona-Brescia

 

1st - Tazio Nuvolari / Compagnoni (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) in 15h 11m 50s at 108.575 km/h

2nd - Luigi Pindemonte Rezzonico Conte di Castelbarco / Franco Cortese (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) in 15h 38m 2s

3rd - Piero Taruffi / Pellegrini (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) in 16h 0m 57s

4th - Battaglia / Bianchi (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) in 16h 22m 10s

5th - Scarfiotti / d'Ippolito (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) in 16h 22m 10s

6th - Santinelli / Berti (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) in 16h 25m 39s

7th - Hans Ruesch / Hans Kessler (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) in 16h 25m 46s

8th - Gazzabini / d'Alessio (Alfa Romeo) in 16h 31m 28s

9th - Foligno / Gianfranco Comotti (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) in 16h 41m 48s

10th - Peverelli / dell'Orto (Alfa Romeo Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) in 16h 51m 55s

11st - Strazza / Gismondi (Lancia Astura s8 2604cc) in 16h 58m 20s

12nd - Casti / Favero (Alfa Romeo Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) in 17h 7m 37s

13rd - Auricchio / Rosa (Alfa Romeo Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) in 17h 9m 33s

14th - Cornaggia / Erio Premoli (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) in 17h 29m 24s

15th - Facchetti / Bellingeri (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) 17h 35m 27.4s

16th - Berrone / Carraroli (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) in 17h 38m 35s

17th - Donnini / Berti (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) in 17h 49m 58s at 92.526 km/h

18th - Bruno / Jannantuoni (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) in 17h 53m 40s

19th - G. E. T. Eyston / Giovanni Lurani (M.G. Magnette s4 1086cc s/c) in 18h 1m 4s at 91.576 km/h

20th - Earl Howe C. H. Hamilton (M.G. Magnette s4 1086cc s/c) in 18h 2m 34s

21st - dalla Mura / Crivellari (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) in 18h 5m 36s

22nd - Gurgo / Salice / Laredo (Alfa Romeo 6C-1500SS s6 1487cc s/c) in 18h 46m 10s

23rd - Marinelli / Tragella (Bianchi) in 18h 54m 15s at 87.277 km/h

24th - Ambrosini / Menchetti (Fiat 509S s4 995cc) in 18h 44m 30s

25th - Ricci / Maggi (Fiat 509 s4 995cc) in 19h 11m 36s at 86.720 km/h

26th - Spotorno / Ghiringelli (Fiat 509 s4 995cc) in 19h 13m 22s

27th - Ceschina / Guagnellini (Fiat 509 s4 995cc) in 19h 17m 21s

28th - John Gain / Aymini (Fiat 509 s4 995cc) in 19h 17m 30s

29th - Olimpico / Calderato (Bianchi) in 19h 35m 19s

Tabanelli / Borgnino (Maserati 4CM-1100 s4 1088cc s/c)

Rossi-Theo / Cattaneo (Alfa Romeo)

Manfred von Brauchitsch (Mercedes-Benz SSK s6 7068cc s/c)

Penn-Hughes (Mercedes-Benz SSK s6 7068cc s/c)

Carlo Felice Trossi (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) DNF (accident)

H. R. S Birkin / E. Rubin (M.G. Magnette s4 1086cc s/c) DNF (broken valve)

Mario Umberto Borzacchini / Socchi (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) DNF (broken piston)

July 9 Circuito di Sassari

Circuito di Sassari, 40500m

 

1st - Pietro Ghersi (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) 5 laps in 1h 42m 49.8s at 116.700 km/h

2nd - Luigi Pindemonte Rezzonico conte di Castelbarco (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) in 1h 47m 31.8s

3rd - Tufanelli (Maserati 4CM Sport s4 1497cc s/c) in 1h 51m 5.4s

4th - Pellegrini (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c)

FL: Pietro Ghersi (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) at 117.950 km/h

August 12 Targa Abruzzo

Circuito di Pescara, 25575m

 

1st - Carlo Felice Trossi (Alfa Romeo 8C-2600 s8 2556cc s/c) 5 laps in 1h 10m 5.4s at 130.900 km/h

2nd - Eugenio Siena (Alfa Romeo 8C-2600 s8 2556cc s/c) in 1h 10m 12.4s

3rd - Pietro Ghersi (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) in 1h 12m 55.4s

4th - Gianfranco Comotti (Alfa Romeo 8C-2600 s8 2556cc s/c)

5th - Pellegrini (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c)

Ocotber 8 Coppa Principessa di Piemonte

Napoli-Bari-Napoli, 780000m

 

1st - Franco Comotti / Guido Barbieri (Alfa Romeo 8C-2600 s8 2556cc s/c) in 8h 40m 34.2s at 89.900 km/h

2nd - Felice Bonetto (Alfa Romeo 8C-2600 s8 2556cc s/c) in 8h 42m 43.6s

3rd - Giuseppe Farina / Jovanella (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) in 8h 55m 45.2s

4th - Carraroli / Mambelli (Alfa Romeo 8C-2600 s8 2556cc s/c) in 9h 0m 29.2s

5th - Ermenegildo Strazza (Lancia) in 9h 1m 14.6s

6th - Bellucci / Nappi (maserati 4CM-2000 s4 1980cc s/c) in 9h 15m 22.6s

7th - Galeazzi / Gazzabini (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) in 9h 15m 44.4s

8th - Tufanelli (Maserati 4CM-1500 s4 1496cc s/c) in 9h 16m 43.4s

France

May 28 Grand Prix de Orleans

Circuit de Orleans, 3500m

 

Tourism and Sport, 1st race

1st - Perrier (Delage)

2nd - Stalter (Lorraine)

Tourism and Sport, 2nd race

1st - Bourinet (Delage)

2nd - Boursin (Amilcar s6 1093cc s/c)

Tourism and Sport, 3rd race

1st - Pellé (Fiat)

2nd - Martin (Amilcar s6 1093cc s/c)

Racing, 1st race

1st - Léoz ()

Racing, 2nd race

1st - Maurice Mestivier (Amilcar s6 1093cc s/c)

Racing, 3rd race

1st - Bauchy (B.N.C.)

June 17-18 XI Grand Prix d'Endurance les 24 Heures du Mans

Circuit de la Sarthe, 13515m

 

1st - Raymond Sommer / Tazio Nuvolari (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) 232 laps in 24h at 130.956 km/h

2nd - Luigi Chinetti / Varent (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) 232 laps

3rd - Brian E. Lewis / T. E. Rose-Richards (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) 225 laps

4th - van der Becke / K. S. Peacock (Riley Nine s4 1089cc) 191 laps

5th - L. P. Driscoll / C. Penn-Hughes (Aston-Martin Le Mans s4 1495cc) 188 laps

6th - J. L. Ford / Walter Baumer(M.G. Midget s4 746cc s/c) 176 laps

7th - A. C. Bertelli / S. C. H. Davis (Aston-Martin Le Mans s4 1495cc) 174 laps

8th - André Rousseau / Paco (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) 166 laps

9th - Quinault / Pedrault (Tracta 998cc) 161 laps

10th - J. E. Vernet / Vallon (Salmson s4 1087cc s/c) 159 laps

11st - Alim / Alim (B.N.C. s4 1087cc) 151 laps

12nd - de Gavardie / de Gavardie (Amilcar s6 1093cc s/c) 148 laps

13rd - Barnes / Langley (Singer Nine Le Mans s4 972cc) 140 laps

Mottet / Marandet (S.A.R.A. s4 1818cc)

Duruy / Danne (Rally s4 1309cc)

Buquet / Clouet (Amilcar s4 1074cc)

Martin / Boidognet (Amilcar s4 990cc s/c)

FL: Tazio Nuvolari (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) at 146.306 km/h

Gas / Jean Trevoux (Bentley 4.5 Litre s4 4398cc s/c) DNF (damaged front axle)

Jean Sébilleau / Delaroche (Riley Nine s4 1089cc) DNF (seized tappet)

Prince Nicolas of Romania / Cattaneo (Duesenberg 6882cc) disqualified

Guy Moll / Cloitre (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) DNF (battery trouble)

Boris Czaikowski / Jean Gaupillat (Bugatti Type 51 s4 1496cc s/c) DNF (battery trouble)

Metchin / Masters (Austin Seven s4 747cc) DNF (clutch trouble)

Hendy / Parker (M.G. Midget s4 746cc s/c) DNF (dry carburettor piston)

M. H. Morris-Goodall / Miss T. H. Wisdom (Aston-Martin Le Mans s4 1495cc) DNF (engine trouble)

Mme. Siko / "Sabipa" (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) DNF (crash, overturned)

Labrio / Daniel (Lorraine 3483cc) DNF (clutch trouble)

Bussienne / Mme. Desprès (Bugatti Type 53 s8 4972cc s/c) DNF (water pump trouble)

Alexandre Louis Chiron / Franco Cortese (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) DNF (damaged steering)

Belgium

July 1-2 24 heures de Spa

Spa-Francorchamps, 14864m

 

Over 4000cc

1st - Narischkine / Trixi (Graham-Paige) 150 laps in 24h at 93.125 km/h

Oger / Franz (Auburn)

Bourgier / Montet (Lorraine)

up to 4000cc

1st - Jean Desvignes / Mongin (Bugatti Type 59S s8 3257cc s/c) 163 laps in 24h at 111.356 km/h

2nd - Orban / Collon (Bugatti Type 59S s8 3257cc s/c) 159 lapsm

3rd - Matozza / Meert (Alfa Romeo 3600cc) 148 laps

4th - Helaers / Vaselle (Hotchkiss 3500cc) 148 laps

5th - Hage / Etienne (Essex Terraplane 3990cc) 147 laps

Schiffelers / Koninckx ()

up to 3000cc

1st - Alexandre Louis Chiron / Luigi Chinetti (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) 188 laps in 24h at 116.934 km/h

2nd - Raymond Sommer / Stoeffel (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) 187 laps

3rd - Greeve / Thelusson (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) 181 lapsm

Humblet / Grosch (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c)

up to 2000cc

1st - Jockens / Grisay / Le Comte-Salmson(F.N. s6 1994cc) 158 laps in 24h at 98.643 km/h

2nd - T. Georges / Mathot (F.N. s6 1994cc) 144 laps

3rd - Rousseau / Paco (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) 143 laps

4th - Demoulins / Pons (Bugatti Type 35C s8 1991cc) 130 laps

Danne / Duruy (Rally)

up to 1100cc

1st - Arthur Duray / de Gabardie (Amilcar s6 1093cc s/c) 140 laps in 24h at 97.113 km/h

2nd - Treunet / Manuel (B.N.C. s4 1098cc s/c) 139 laps

3rd - Alin / Alin (B.N.C. s4 1098cc s/c) 125 laps

van Parys / Heuweluckx (B.N.C. s4 1098cc s/c)

Delalande / Ghelfi (B.N.C. s4 1098cc s/c)

Abit / Another (Argo)

Texidor / Texidor ()

Longueville / André (Bugatti) DNF

Rezzaghi / Guerrini (Lancia) DNF

Roberfroid / Eggen (Bugatti) DNF

Gilbert / Robail (Rally) DNF

Ferbeck / Telliacs (La Perle) DNF

Antonio Brivio / Eugenio Siena (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) DNF

Great Britain

September 23 Ulster Tourist Trophy

Ards Circuit, 21974m

 

1st - Tazio Nuvolari (M.G. Magnette s4 1086cc s/c) 35 laps in 5h 56m 34s at 126.548 km/h

2nd - H. C. Hamilton (M.G. Midget s4 746cc s/c) in 5h 57m 14s

3rd - T. E. Rose-Richards (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) in 6h 10m 6s

4th - E. R. Hall (M.G. Magnette s4 1086cc s/c) in 6h 12m 14s

5th - Earl Howe (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c) in 6h 18m 1s

6th - W. R. Baird (Riley s4 1089cc) in 6h 24m 21s

7th - G. F. A. Manby-Colegrave (M.G. Magnette s4 1086cc) in 6h 24m 31s

8th - C. R. Whitcroft (Riley s6 1486cc) in 6h 27m 7s

9th - H. R. Attwood (M.G. Midget s4 746cc s/c) 34 laps in 6h 37m 37s flkgged

10th - G. E. T. Eyston (Riley s6 1486cc) 33 laps in 6h 30m 20s flagged

11st - R. A. Yallop (M.G. Magnette s4 1086cc s/c) 33 laps in 6h 33m 33s flagged

12nd - E. McClure (Riley s4 1486cc) in 6h 34m 53s flagged

Fred W. Dixon (Riley s4 1089cc)

FL: A. C. Lace (Invicta s6 4467cc) in 1om 33s at 125.003 km/h

L. Fontes (M.G. Midget J3 s4 746cc s/c) DNF 1st lap

G. Field (Invicta s6 4467cc) DNF 8th lap (broken piston)

T. Simister (M.G. Midget J3 s4 746cc s/c) DNF 9th lap (accident)

Brian E. Lewis (Alfa Romeo 8C-2300 s8 2336cc s/c)

G. Field (Invicta s6 4467cc) DNF 10th lap

D. K. Mansell (M.G. Midget J3 s4 746cc s/c) DNF 12nd lap

Victor Gillow (Riley s4 1089cc) DNF 14th lap

W. Sullivan (Sullivan Special Morris Minor) DNF 14th lap

S. A. Crabtree (M.G. Midget J3 s4 746cc s/c) DNF 17th lap (broken cranckcase)

A. C. Lace (Invicta s6 4467cc) DNF 20th lap

S. W. B. Hailwood (M.G. Midget J3 s4 746cc s/c) 20 laps

J. L. Ford (M.G. Midget J3 s4 746cc s/c) DNF 22nd lap

Chris S. Staniland (Riley s6 1089cc) DNF 32nd lap

E. McClure (Riley s6 1486cc) DNF 33rd lap

Czechoslovakia

June 22 1000 Miles Race

Track ???

 

Sport over 2000cc

1st - Kudina (Chrysler) in 23h 34m

Sport up to 2000cc

1st - Mucha (Praga) in 19h 1m 15s

Sport up to 1500cc

1st - Kaolicek (Bugatti Type 37 s4 1496cc) in 20h 59m 26s

Sport up to 1100cc

1st - Knap (Walter) in 19h 55m 8s

Sport up to 750cc

1st - Pohl (Aero) in 22h 0m 20s

Stock-Cars USA

August 25 Weidenhoff Trophy

Circuit, 12872m

 

1st - Fred Frame (Ford v8) 25 laps in 2h 32m 6s at 129.074 km/h

2nd - Lou Moore (Ford v8) in 2h 33m 20s

3rd - Jack Petticord (Ford v8) in 2h 36m 5s

4th - Gene Haustein (Ford v8) in 2h 36m 14s

5th - Frank Brisco (Ford v8) in 2h 36m 28s

6th - R. Snowberger (Ford v8) in 2h 35m 47s

7th - William Cantlon (Ford v8) in 2h 38m 41s

8th - Bill Cummings (Plymouth v8) in 2h 42m 27s

9th - Harry Hunt (Ford v8) flagged

David Evans (Ford v8) DNF

H. M. Lewis (Dodge s6) DNF

Ralph de Palma (Ford v8) DNF

Wilbur Shaw (Ford v8) DNF

Ted Chamberlain (Chevrolet s6) DNF

Sam Palmer (Chevrolet s6) DNF