championship races 1965

Formula 1 World Championship

January 1 SOUTH AFRICA(XI South African Grand Prix)

East London Circuit, 3919m

 

1st - James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 85 laps in 2h 6m 46s at 157.667 km/h

2nd - John Surtees (Ferrari 158/64 v8 1489cc) in 2h 7m 15s

3rd - Graham Norman Hill (B.R.M. P261 v8 1498cc) in 2h 7m 17.8s

4th - Michael Henderson Spence (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 2h 7m 36.4s

5th - Bruce Leslie Mclaren (Cooper T73 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 84 laps

6th - John Young "Jackye" Stewart (B.R.M. P261 v8 1498cc) 84 laps

7th - Josef Siffert (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) 83 laps

8th - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 81 laps

9th - Paul Hawkins (Brabham BT7 Ford-Cosworth s4 1498cc) 80 laps

10th - Peter de Klerk (Alfa Romeo Special s4 1500cc) 79 laps

11st - Anthony Maggs (Lotus 25 B.R.M. v8 1498cc) 77 laps

12nd - Frank Gardner (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) 75 laps

13rd - Sam TingleSam Tingle (L.D.S. Mk II Alfa Romeo s4 1500cc) 73 laps

14th - David Prophet (Brabham BT7 Ford-Cosworth s4 1498cc) 71 laps

15th - Lorenzo Bandini (Ferrari 1512 b12 1495cc) 66 laps

Daniel Sexton Gurney (Brabham BT11 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 11st lap (electric fault)

John Love (Cooper T55 Coventry-Climax FPF-II 4 1499cc) DNF 20th lap (broken half-haft)

Jochen Rindt (Cooper T73 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 39th lap (electric fault)

Joakim Bonnier (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-III v8 1498cc) DNF 42nd lap (clutch and gearbox)

Robert Anderson (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-III v8 1498cc) DNF 50th lap (injection)

FL: James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 1m 27.4s at 161.455 km/h

May 30 MONACO(XXIII Grand Prix de Monaco)

Circuit de Montecarlo, 3145m

 

1st - Graham Norman Hill (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) 100 laps in 2h 37m 39.6s at 119.637 km/h

2nd - Lorenzo Bandini (Ferrari 1512 b12 1495cc) in 2h 38m 43.6s

3rd - John Young "Jackye" Stewart (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) in 2h 39m 21.5s

4th - John Surtees (Ferrari 1512 b12 1495cc) 99 laps

5th - Bruce Leslie McLaren (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 98 laps

6th - Josef Siffert (Brabham BT11 B.R.M. v8 1498cc) 98 laps

7th - Joakim Bonnier (Brabham BT11 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 97 laps

8th - Denis Hulme (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 92 laps

9th - Robert Anderson (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 85 laps

10th - Paul Hawkins (Lotus 25B Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 79 laps

Paul Richard Ginther (Honda RA272 v12 1495cc) DNF 1st lap (broken crankshaft)

Stanley Michael Bailey "Mike" Hailwood (Lotus 25 B.R.M. v8 1498cc) DNF 11st lap (gearbox)

Frank Gardner (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 29th lap (engine mounting)

Ronald Bucknum (Honda RA272 v12 1495cc) DNF 33rd lap (gearchange linkage)

John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 43rd lap (engine)

Richard James David "Dick" Attwood (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) DNF 44th lap (accident, broken rear suspension)

FL: Graham Norman Hill (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) 82nd lap in 1m 31.7s at 123.467 km/h

 

VII Grand Prix Monaco Formula 3

1st heat

1st - John Cardwell (Brabham BT15 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 16 laps in 28m 3.4s at 107.326 km/h

2nd - Anthony Dean (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 28m 6.5s

3rd - Christopher Irwin (Merlyn Mk 9 Ford-Holbay s4 997cc) in 28m 7.1s

4th - Rodney Banting (Cooper T76 Fprd-Holbay s4 997cc) in 28m 12s

5th - Willy Mairesse (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 28m 12.6s

6th - Harry Stiller (Lotus 35 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 28m 39.5s

7th - Philippe Vidal (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 28m 41.6s

8th - Jurg Dubler (Brabham BT15 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 29m 7.2s

9th - Henri Grandsire (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 29m 8.9s

10th - Jean Pierre Jaussaud (Matra MS1 Ford-Holbay s4 997cc) in 29m 49.1s

11st - Ingve Rosqvist (Cooper T72 B.M.C. s4 997cc) in 29m 53.3s

12nd - Manfred Mohr (Brabham BT15 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 15 laps

13rd - Corrado Manfredini (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) 15 laps

14th - Hellfried von Kiwisch (Cooper T76 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 15 laps

15th - Adam Wyllie (Lotus 31 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 15 laps

16th - Picko Troberg (Brabham BT15 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 15 laps

17th - M. Choukroun (Cooper T72 B.M.C. s4 997cc) 14 laps

18th - Eric Offenstadt (Matra MS1 Ford-Holbay s4 997cc) 4 laps

2nd heat

1st - Peter Revson (Lotus 35 Ford-Holbay s4 997cc) 16 laps in 27m 45.3s at 108.492 km/h

2nd - Mauro Bianchi (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 28m 11.4s

3rd - Charles Crichton-Stuart (Brabham BT15 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 28m 25s

4th - Rob Slotemaker (DAF-Alexis Mk 5 Ford-Holbay s4 997cc) in 29m 1.5s

5th - Gianclaudio "Clay" Regazzoni (Brabham BT9 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 15 laps

6th - Franz Willy (Lotus 31 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 15 laps

7th - Walter Habegger (Brabham BT9 Ford-Holbay s4 997cc) 15 laps

8th - Roger Brash (Merlyn Mk 9 Ford-Holbay s4 997cc) 15 laps

9th - Paul Poty (Cooper T72 B.M.C. s4 997cc) 15 laps

10th - Vincent Palmaro (Merlyn Mk 9 Ford-Holbay s4 997cc) 15 laps

11st - Roy G. Pike (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 14 laps

12nd - Robert Bondurant (Cooper T72 B.M.C. s4 997cc) 14 laps

13rd - Georges Rossetti (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 14 laps

14th - Dieter Dechent (Brabham BT9 Ford-Holbay s4 997cc) 11 laps

15th - Jacques Maglia (Alexis Mk 5 Ford-Holbay s4 997cc) 11 laps

16th - Trevor Blokdyk (Alexis Mk 5 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 11 laps

17th - Michael Knight (Cooper T72 Ford-Holbay s4 997cc) 9 laps

18th - Denis O'Sullivan (Brabham-Baldyne Ford-Holbay s4 997cc) 8 laps

FINAL

1st - Peter Revson (Lotus 35 Ford-Holbay s4 997cc) 32 laps in 41m 54.2s at 107.886 km/h

2nd - Christopher Irwin (Merlyn Mk 9 Ford-Holbay s4 997cc) in 42m 1.3s

3rd - Anthony Dean (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 42m 17.4s

4th - Charles Crichton-Stuart (Brabham BT15 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 42m 17.9s

5th - Mauro Bianchi (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 42m 48.8s

6th - Willy Mairesse (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 42m 50.7s

7th - Rob Slotemaker (DAF-Alexis Mk 5 Ford-Holbay s4 997cc) in 42m 58.5s

8th - Philippe Vidal (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 43m 6.2s

9th - Ingve Rosqvist (Cooper T72 B.M.C. s4 997cc) in 43m 13.2s

10th - Henri Grandsire (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 43m 18.9s

11st - Adam Wyllie (Lotus 31 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 31 laps

12nd - John Cardwell (Brabham BT15 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 31 laps

13rd - Jurg Dubler (Brabham BT15 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 31 laps

14th - Gianclaudio "Clay" Regazzoni (Brabham BT9 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 31 laps

15th - Jean Pierre Jaussaud (Matra MS1 Ford-Holbay s4 997cc) 31 laps

16th - Georges Rossetti (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 31 laps

17th - Vincent Palmaro (Merlyn Mk 9 Ford-Holbay s4 997cc) 30 laps

June 13 BELGIUM(XXV Grote Prijs van Belgie)

Spa-Francorchamps, 14100m

 

1st - James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 32 laps in 2h 23m 34.8s at 188.550 km/h

2nd - Joh Young Stewart (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) in 2h 24m 29.6s

3rd - Bruce Leslie McLaren (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 31 laps

4th - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 31 laps

5th - Graham Norman Hill (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) 31 laps

6th - Paul Richard Ginther (Honda RA272 v12 1495cc) 31 laps

7th - Michael Henderson Spence (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 31 laps

8th - Josef Siffert (Brabham BT11 B.R.M. v8 1498cc) 31 laps

9th - Lorenzo Bandini (Ferrari 1512 b12 1495cc) 30 laps

10th - Daniel Sexton Gurney (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 30 laps

11st - Jochen Rindt (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 29 laps

12nd - Luciano Bianchi (B.R.M. P57 v8 1498cc) 29 laps

13rd - Robert McGregor Innes Ireland (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) 27 laps

14th - Richard James David "Dick" Attwood (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) 26 laps

Frank Gardner (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 3rd lap (ignition)

John Surtees (Ferrari 158/65 v8 1489cc) DNF 6th lap (engine)

Ronald Bucknum (Honda RA272 v12 1495cc) DNF 9th lap (engine)

Joakim Bonnier (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 9th lap (ignition)

Masten Gregory (B.R.M. P57 v8 1498cc) DNF 12nd lap (fuel pump)

Robert Andreson (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNS

FL: James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 19th lap in 4m 12.9s at 200.711 km/h

June 27 FRANCE(LI Grand Prix de l'Automobile Club de France)

Circuit de l'Auvergne, 8055m

 

1st - James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 38 laps in 2h 14m 38.4s at 143.580 km/h

2nd - John Young "Jackye" Stewart (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) in 2h 15m 4.7s

3rd - John Surtees (Ferrari 158/65 v8 1489cc) in 2h 17m 11.9s

4th - Denis Hulme (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 2h 17m 21.5s

5th - Graham Norman Hill (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) 37 laps

6th - Josef Siffert (Brabham BT11 B.R.M. v8 1498cc) 37 laps

7th - Michael Henderson Spence (lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 37 laps

8th - Lorenzo Bandini (Ferrari 1512 b12 1495cc) 34 laps

9th - Robert Anderson (Brabham BT11 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 32 laps

Jochen Rindt (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 4th lap (out of road)

Ronald Bucknum (Honda RA272 v12 1495cc) DNF 5th lap (starter)

Paul Richard Ginther (Honda RA272 v12 1495cc) DNF 10th lap (electric)

Daniel Sexton Gurney (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 17th lap (engine)

Robert McGregor Innes Ireland (Lotus 25B Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 19th lap (blocked transmission)

Christopher Arthur "Chris" Amon (Lotus 25B Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 21st lap (fuel system)

Joakim Bonnier (Brabham BT 11 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 22nd lap (injection)

Bruce McLaren (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 24th lap (broken suspension)

FL: James Clark (lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 3m 18.9s at 145.820 km/h

 

Formula 3 1000cc - Trophées d'Auvergne

1st - Thomas Hitchcock (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 10 laps in 37m 13.5s at 129.822 km/h

2nd - Christopher Irwin (Merlyn Mk9 Ford-Holbay s4 997cc) in 37m 16.3s

3rd - Mauro Bianchi (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 37m 23.9s

4th - Jean Faure (Grac Ford-Holbay s4 997cc) in 39m 40s

5th - Jean Rolland (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 39m 59.8s

6th - Jean Blanc (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 9 laps

7th - Patrice Gransart (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 9 laps

8th - Paul Poty (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 9 laps

9th - Jean pierre Beynac (Alpine A270 Renault s4 997cc) 9 laps

10th - Robert Challoy (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 9 laps

11st - Michel Buis (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 9 laps

12nd - Harry Stiller (Lotus 31 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 6 laps

13rd - Eric Offenstadt (Matra MS1 Ford-Holbay s4 997cc) 5 laps

FL: Thomas Hitchcock (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 8th lap in 3m 38.7s at 132.592 km/h

July 10 GREAT BRITAIN(18th R.A.C. British Grand Prix)

Silverstone Circuit, 4710m

 

1st - James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 80 laps in 2h 5m 25.4s at 180.280 km/h

2nd - Graham Norman Hill (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) in 2h 5m 28.6s

3rd - John Surtees (Ferrari 1512 b12 1495cc) in 2h 5m 53s

4th - Michael Henderson Spence (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 2h 6m 15s

5th - John Young "Jackye" Stewart (B.R.M. P261/65 v18 1498cc) in 2h 6m 40s

6th - Daniel Sexton Gurney (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 79 laps

7th - Joakim Bonnier (Brabham BT11 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 79 laps

8th - Frank gardner (Brabham BT11 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 78 laps

9th - Josef Siffert (Brabham BT11 B.R.M. v8 1498cc) 78 laps

10th - Bruce Leslie McLaren (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 77 laps

11st - Ian E. Raby (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 73 laps

12nd - Masten Gregory (B.R.M. P57 v8 1498cc) 70 laps

13rd - Richard James David "Dick" Attwood (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) 63 laps

14th - Jochen Rindt (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 62 laps

Lorenzo Bandini (Ferrari 158/65 v8 1489cc) DNF 3rd lap (engine)

Paul Richard Ginther (Honda RA272 v12 1495cc) DNF 27th lap (loss of power)

Denis Hulme (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 30th lap (alternator belt)

Robert Anderson (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 34th lap (gearbox)

John Rhodes (Cooper T73 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 39th lap (ignition)

Robert McGregor Innes Ireland (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) DNF 42nd lap (engine)

John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNS

Alan Rollinson (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNQ

B. Gubby (Lotus 25 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNQ

FL: Graham Norman Hill (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) 80th lap in 1m 32.2s at 183.930 km/h

July 18 NETHERLANDS(XV Grote Prijs van Nederland)

Zandvoort Circuit, 4193m

 

1st - James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 80 laps in 2h 3m 59.1s at 162.236 km/h

2nd - John Young "Jackye" Stewart (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) in 2h 4m 7.1s

3rd - Daniel Sexton Gurney (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 2h 4m 22.7s

4th - Graham Norman Hill (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) in 2h 4m 44.2s

5th - Denis Hulme (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 79 laps

6th - Paul Richard Ginther (Honda RA272 v12 1495cc) 79 laps

7th - John Surtees (Ferrari 1512 b12 1495cc) 79 laps

8th - Michael Henderson Spence (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 79 laps

9th - Lorenzo Bandini (Ferrari 1512 b12 1495cc) 79 laps

10th - Robert McGregor Innes Ireland (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) 78 laps

11st - Frank Gardner (Brabham BT11 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 77 laps

12nd - Richard James David "Dick" Attwood (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) 77 laps

13rd - Josef Siffert (Brabham BT11 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 55 laps

Robert Anderson (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 12nd lap (overheating)

Joakim Bonnier (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 17th lap (starter)

Bruce Leslie McLaren (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 37th lap (transmission)

Jochen Rindt (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 49th lap (oil pressure)

FL: James Clark (lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 1m 30.6s at 166.608 km/h

August 1 GERMANY(XXVII Grosser Preis von Deutschland)

Nürburgring Nordschleife, 22810m

 

1st - James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 15 laps in 2h 7m 52.4s at 160.542 km/h

2nd - Graham Norman Hill (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) in 2h 8m 8.3s

3rd - Daniel Sexton Gurney (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 2h 8m 13.8s

4th - Jochen Rindt (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 2h 11m 22s

5th - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 2h 12m 33.6s

6th - Lorenzo Bandini (Ferrari 158/65 v8 1489cc) in 2h 12m 53.2s

7th - Joakim Bonnier (Brabham BT11 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) in 2h 13m 10.9s

8th - Masten Gregory (B.R.M. P57 v8 1498cc) 14 laps

Frank Gardner (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) DNF 1st lap (gearbox)

John Young "Jackye" Stewart (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) DNF 2nd lap (rear suspension)

Paul Hawkins (Lotus 25B Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 4th lap (oil leak)

Christopher Arthur "Chris" Amon (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) DNF 4th lap (electrics)

Denis Hulme (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 6th lap (fuel tank leak)

Bruce Leslie McLaren (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 8th lap (gearbox)

Michael Henderson Spence (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 9th lap (drive shaft)

Gerhard Mitter (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 9th lap (water leak)

Richard James David "Dick" Attwood (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) DNF 9th lap (water leak)

Josef Siffert (Brabham BT11 B.R.M. v8 1498cc) DNF 10th lap (engine)

John Surtees (Ferrari 1512 b12 1495cc) DNF 12nd lap (gearbox)

Robert Anderson (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNS

Roberto Bussinello (B.R.M. P57 v8 1498cc) DNQ

Ian E. Raby (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) DNQ

FL: James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 8m 24.1s at 162.996 km/h

September 12 ITALY(XXXVI Gran Premio d'Italia)

Autodromo di Monza, 5750m

 

1st - John Young "Jackye" Stewart (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) 76 laps in 2h 4m 52.8s at 209.981 km/h

2nd - Graham Norman Hill (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) in 2h 4m 56.1s

3rd - Daniel Sexton Gurney (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 2h 5m 9.3s

4th - Lorenzo Bandini (Ferrari 1512 b12 1495cc) in 2h 6m 8.7s

5th - Bruce Leslie McLaren (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 75 laps in 2h 5m 38.8s

6th - Richard James David "Dick" Attwood (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 75 laps in 2h 6m 57.8s

7th - Joakim Bonnier (Brabham BT11 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 74 laps in 2h 5m 17.8s

8th - Jochen Rindt (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 74 laps in 2h 5m 18.2s

9th - Robert McGregor Innes Ireland (Lotus 25B Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 74 laps in 2h 7m 18.3s

10th - James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 63 laps in 1h 43m 27.2s

11st - Michael Henderson Spence (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 62 laps in 1h 43m 24s

12nd - Nino Vaccarella (Ferrari 158/64 v8 1489cc) 58 laps in 1h 38m 29.4s

13rd - Roberto Bussinello (B.R.M. P57 v8 1498cc) 58 laps in 1h 40m 53.3s

14th - Paul Richard Ginther (Honda RA272 v12 1495cc) 53 laps in 1h 41m 8.9s

Giorgio Bassi (B.R.M. P57 v8 1498cc) DNF 9th lap (engine)

Giancarlo Baghetti (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 13rd lap (engine)

Masten Gregory (B.R.M. P57 v8 1498cc) DNF 23rd lap (gearbox)

Ronald Bucknum (Honda RA272 v12 1495cc) DNF 28th lap (broken piston)

John Surtees (Ferrari 1512 b12 1495cc) DNF 35th lap (clutch)

"Geki" (Lotus 25 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 38th lap (gearbox)

Josef Siffert (Brabham BT11 B.R.M. v8 1498cc) DNF 44th lap (gearbox)

Frank Gardner (Brabham BT11 B.R.M. v8 1498cc) DNF 46th lap (transistor)

Denis Hulme (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 47th lap (rear suspension)

FL: James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 46th lap in 1m 38.4s at 214.730 km/h

October 3 USA(VIII United States Grand Prix)

Watkins Glen International Raceway, 3701m

 

1st - Graham Norman Hill (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) 110 laps in 2h 20m 36.10s at 173.773 km/h

2nd - Daniel Sexton Gurney (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 2h 20m 48.60s

3rd - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 2h 21m 33.60s

4th - Lorenzo Bandini (Ferrari 1512 b12 1495cc) 109 laps

5th - Pedro Rodriguez de la Vega (Ferrari 1512 b12 1495cc) 109 laps

6th - Jochen Rindt (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 108 laps

7th - Paul Richard Ginther (Honda RA272 v12 1495cc) 108 laps

8th - Joakim Bonnier (Brabham BT11 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 108 laps

9th - Robert Bondurant (Ferrari 158/64 v8 1489cc) 106 laps

10th - Richard James David "Dick" Attwood (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) 101 laps

11st - Josef Siffert (Brabham BT11 B.R.M. v8 1498cc) 99 laps

12nd - Moises Solana (lotus 25B Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 95 laps

13rd - Ronald Bucknum (Honda RA272 v12 1495cc) 92 laps

Michael Henderson Spence (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 10th lap (engine)

Robert McGregor Innes Ireland (Lotus 25B Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 10th lap (engine)

James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 12nd lap (engine)

Bruce Leslie McLaren (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 12nd lap (engine)

John Young "Jackye" Stewart (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) DNF 13rd lap (rear suspension)

FL: Graham Norman Hill (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) in 1m 11.90s at 185.328 km/h

October 24 MEXICO(IV Gran Premio del Mexico)

Circuito Magdalena Mixhuca, 5000m

 

1st Paul Richard Ginther (Hnda RA272 v12 1495cc) 65 laps in 2h 8m 32.10s at 151.700 km/h

2nd - Daniel Sexton Gurney (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 2h 8m 34.99s

3rd - Michael Henderson Spence (lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 2h 9m 32.25s

4th - Josef Siffert (Brabham BT11 B.R.M. v8 1498cc) in 2h 10m 26.52s

5th - Ronald Bucknum (Honda RA272 v12 1495cc) 64 laps

6th - Richard James David "Dick" Attwood (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) 64 laps

7th - Pedro Rodriguez de la Vega (Ferrari 1512 b12 1495cc) 62 laps

8th - Lorenzo Bandini (Ferrari 1512 b12 1495cc) 62 laps

James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 9th lap (engine)

Bruce Leslie McLaren (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 26th lap (gearbox)

Robert Bondurant (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) DNF 30th lap (suspension)

John Young "Jackye" Stewart (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) DNF 36th lap (clutch)

John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 39th lap (oil loss)

Jochen Rindt (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 40th lap (starter)

Joakim Bonnier (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 44th lap (suspension)

Moises Solana (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 56th lap (starter)

Graham Norman Hill (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) DNF 57th lap (engine)

Lodovico Scarfiotti (Ferrari 158/64 v8 1489cc) DNS

Robert McGregor Innes Ireland (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) DNS

FL: Daniel Sexton Gurney (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 1m 55.84s at 155.387 km/h

James Clark - Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc

Formula 3 Italian Championship

May 16 XVII Gran Premio di Roma

Autodromo di Vallelunga, 3200m

 

1st - Lodovico Scarfiotti (De Sanctis F2/65 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 58 laps

2nd - Bruno Deserti (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 57 laps

3rd - Carlo Franchi (Cooper T71 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 48 laps

August 8 XV Gran Premio di Pergusa

Circuito di Pergusa, 4803m

 

1st - Carlo Franchi (De sanctis Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 22 laps

October 24 ITALY(X Coppa d'Oro di Sicilia)

Circuito di Siracusa, 5500m

 

1st - Francesco Ghezzi (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 19m 36s

2nd - "Tiger" (De Sanctis 65-2 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 37 laps

3rd - Carlo Franchi (De Sanctis 65-2 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 32 laps

Carlo Franchi

Formula 3 Italian Championship

April 4 X Coppa Autodromo di Monza

Autodromo di Monza - pista junior, 2385m

 

1st heat

1st - Kurt Ahrens jr (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 25 laps in 27m 34.3s at 129.752 km/h

2nd - Ernesto "Tino" Brambilla (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) in 27m 41.1s

3rd - "Geki" (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 27m 42.2s

4th - Corrado Manfredini (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 27m 59.1s

5th - Philippe Vidal (Alpine A270 Renault s4 997cc) in 28m 21.7s

6th - Luigi Malanca (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

7th - Nanni Ballico Lay (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 24 laps

8th - Guglielmo Bellasi (Lotus 22 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 24 laps

9th - Giosuè Butti (Lotus 22 Ford-Cosworths 4 997cc) 23 laps

10th - Saverio Salerno (Cooper T67 B.M.C. s4 998cc) 22 laps

11st - Francesco Ghezzi (Lotus 32 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 20 laps

12nd - Sean D. Brady (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 17 laps

13rd - Patrick dal Bo (Brabham BT 15 Ford-Holbay s4 997cc) 11 laps

14th - "Kurt" (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) DNS

15th - Pino Babbini (BWA ford-Holbay s4 997cc) DNS

FL: Ernesto "Tino" Brambilla (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) 25th lap in 1m 3.1s at 136.069 km/h

 

2nd heat

1st - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 25 laps in 26m 50.4s at 133.289 km/h

2nd - Andrea de Adamich (Lola T53 Ford-Holbay s4 997cc) in 26m 58.5s

3rd - Adrian Chambers (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 27m 3.8s

4th - Giorgio Bassi (De Tomaso Ford-Holbay s4 997cc) in 27m 17s

5th - Pierre Ryser (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) in 27m 17.8s

6th - Carlo Facetti (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 27m 18.1s

7th - Andrea Tosi (Brabham BT9 Ford-Holbay s4 997cc) in 27m 25.4s

8th - Jean Blanc (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 24 laps

9th - Carlo Franchi (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

10th - "Tiger" (De Sanctis Ford-Holbay s4 997cc) 22 laps

11st- Jean Bruyere (Lola T53 Ford-Holbay s4 997cc) 20 laps

12nd - Romolo Baston (Lotus 20 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 15 laps

13rd - Franc Ruata (Sirmac Renault s4 997cc) 12 laps

14th - Walter Habegger (Brabham BT9 Ford-Holbay s4 997cc) 8 laps

15th - Gianfranco Stanga (Stanguellini Junior Ford-Holbay s4 997cc) 7 laps

FL: Arian Chambers (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 23rd lap in 1m 2.4s at 137.596 km/h

 

FINAL

1st - "Geki" (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) 60 laps in 1h 3m 11.8s at 135.861 km/h

2nd - Corrado Manfredini (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 1h 3m 22.7s

3rd - Kurt Ahrens jr (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 1h 3m 24.1s

4th - Pierre Ryser (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) in 1h 3m 53.4s

5th - Luigi Malanca (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) in 1h 3m 55.3s

6th - Philippe Vidal (Alpine A270 Renault s4 997cc) 58 laps

7th - Nanni Ballico Lay (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 41 laps

8th - Jean Blanc (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 39 laps

9th - Andrea de Adamich (Lola T53 Ford-Holbay s4 997cc) 15 laps

10th - Ernesto "Tino" Brambilla (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) 12 laps

11st - Guglielmo Bellasi (Lotus 22 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 12 laps

12nd - Carlo Facetti (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) 10 laps

13rd - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 7 laps

14th - Adrian Chambers (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 3 laps

15th - Andrea Tosi (Brabham BT9 Ford-Holbay s4 997cc) 3 laps

16th - Giorgio Bassi (De Tomaso Ford-Holbay s4 997cc) 1 lap

FL: Corrado Manfredini (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) 57th lap in 1m 1.4s at 139.827 km/h

April 11 Coppa A.C. di Bologna

Circuito di Imola, 5017m

 

FINAL

1st - "Geki" (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc)

2nd - Andrea de Adamich (Lola T53 Ford-Holbay s4 997cc)

3rd - Corrado Manfredini (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc)

4th - Nanni Ballico Lay (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc)

5th - Luigi Malanca (Wainer Ford-Holbay s4 997cc)

May 27 XIV Gran premio Bruno e Fofi Vigorelli

Autodromo di Monza - pista junior, 2385m

 

1st heat - Coppa Luigi Rondanini

1st - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 25 laps in 25m 7.8s at 142.395 km/h

2nd - Kurt Ahrens jr (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 17.8s

3rd - Andrea de Adamich (Lola T54 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 24.3s

4th - Jacques Bernusset (Cooper T72 Ford-Cosowrth s4 997cc) in 25m 24.4s

5th - "Geki" (BWA 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 26m 8.1s

6th - Corrado manfredini (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

7th - Guglielmo Bellasi (Lotus 31 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 24 laps

8th - "Tiger" (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

9th - Josè Salerno (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) 23 laps

Horsley () DNF 1st lap

Brady () DNF 2nd lap

Franco Bernabei (De sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) DNF 5th lap

"Kurt" () DNF 15th lap

FL: Kurt Ahrens jr (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 1st lap in 59s at 145.525 km/h

 

2nd heat - Coppa Montori

1st - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 25 laps in 24m 57.9s at 143.300 km/h

2nd - John Fenning (Cooper T77 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 14.6s

3rd - Michael Davies (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 31.4s

4th - Trevor Blokdyk (Alexis Mk 5 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 25m 40.4s

5th - Jacques Maglia (Alexis Mk 5 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 25m 45s

6th - Walter Flü,ckiger (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 25m 50.1s

7th - Ernesto "Tino" Brambilla (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 50.6s

8th - Patrick dal Bo (Pygmee MDB1 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 51.3s

9th - Jean Blanc (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 24 laps

10th - M. Herbertson (Lotus 27 B.M.C. s4 998cc) 24 laps

11st - Jacques Weber (Alpine A271 Renault s4 997cc) 24 laps

12nd - A. Jamar (Merlyn Mk 7 Ford-Holbay s4 997cc) 23 laps

13rd - Aquilino Branca (Branca Ford-Holbay s4 997cc) 23 laps

Silvio Moser (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) DNF 3rd lap

Luigi Malanca (Lotus 31 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) DNF 18th lap

Massimo de Antoni (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) DNF 20th lap

FL: Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 59.2s at 145.033 km/h

 

Consolation Race - Coppa Nino Crivellari

1st - Franco Bernabei (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) 10 laps in 14m 42.7s at 97.269 km/h

2nd - L. Petri (Cooper T67 B.M.C. s4 998cc) in 15m 9.6s

3rd - R. Savini (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) in 15m 9.7s

4th - H. de Fierlant (Merlyn Mk 7 Ford-Holbay d4 997cc) in 15m 31.1s

5th - E. Rebello (Lotus 22 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 9 laps

6th - Giorgio Corradi (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) 9 laps

7th - J. P. Tellin (Merlyn Mk 7 Ford-Holbay s4 997cc) 8 laps

8th - A. Pessina (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 8 laps

9th - Romolo Baston (Lotus 22 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 8 laps

 

FINAL - Gran Premio Vigorelli

1st - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 60 laps in 1h 13m 33.2s at 116.731 km/h

2nd - Kurt Ahrens jr (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 1h 14m 20.4s

3rd - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 1h 14m 36.6s

4th - Jacques Maglia (Alexis Mk 5 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 58 laps

5th - Guglielmo Bellasi (Lotus 31 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 55 laps

6th - Trevor Blokdyk (Alexis Mk 5 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 55 laps

7th - Michael Davies (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 54 laps

8th - Ernesto "Tino" Brambilla (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) 53 laps

9th - "Tiger" (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) 53 laps

10th - Nestor Salerno (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) 51 laps

Jean Blanc (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) DNF 4th lap

John Fenning (Cooper T77 Ford-Holbay s4 997cc) DNF 7th lap

Walter Flü,ckiger (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) DNF 19th lap

Andrea de Adamich (Lola T54 Ford-Holbay s4 997cc) DNF 25th lap

Patrick dal Bo (Pygmee MDB1 Ford-Holbay s4 997cc) DNF 26th lap

Jacques Bernusset (Cooper T72 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) DNF 43rd lap

FL: Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 31st lap in 1m 11s at 120.929 km/h

May 30 XI Coppa Autodromo di Monza

Autodromo di Monza, 5750m

 

1st heat

1st - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 10 laps in 18m 45.9s at 183.850 km/h

2nd - Kurt Ahrens jr (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 18m 46s

3rd - Ernesto "Tino" Brambilla (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 18m 51.3s

4th - Andrea de Adamich (Lola T54 Ford-Holbay s4 997cc) in 18m 17.3s

5th - William Frank (Cooper T72 Ford-Holbay s4 997cc) in 19m 30.7s

6th - Luigi Malanca (Lotus 31 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 19m 34.8s

7th - "Tiger" (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 19m 51.7s

8th - Jacques Weber (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 19m 52.3s

9th - Michael Herbertson (Lotus 27 B.M.C. s4 998cc) in 20m 4s

10th - Nestor Salerno (De Sanctis Ford-Holbay s4 997cc) in 20m 4.9s

11st - Carlo Franchi (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) in 20m 25.8s

12nd - Domenico lo Coco (Branca Ford-Holbay s4 997cc) in 20m 25.9s

13rd - Hugues de Fierland (Merlyn Mk 9 Ford-Holbay s4 997cc) in 20m 33.9s

14th - Renato Savini (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) in 21m 15.3s

15th - Jean Legarth (Brabham BT9 Ford-Holbay s4 997cc) 4 laps

FL: Kurt Ahrens jr (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 7th lap in 1m 51.3s at 185.983 km/h

 

2nd heat

1st - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 10 laps in 18m 55.4s at 182.314 km/h

2nd - "Geki" (BWA 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 19m 11.3s

3rd - Jacques Bernusset (Cooper T72 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 19m 11.5s

4th - Martin Davies (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 19m 21.9s

5th - Patrick dal Bo (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 19m 22s

6th - Walter Fluckiger (Lotus 31 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 19m 22.5s

7th - Jean Blanc (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) in 20m 3.3s

8th - Luigi Petri (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 20m 12.8s

9th - Carmelo Genovese (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 20m 48.5s

10th - Gilbert Sales (Merlyn Mk 7 Ford-Holbay s4 997cc) in 20m 52.9s

11st - Giuseppe Piazzi (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) in 20m 54.7s

12nd - Romano Orsola (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) 5 laps

13rd - E. Rebollo (Alpine A270 Renault s4 997cc) 5 laps

14th - Franco Bernabei (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) DNF (engine)

Anthony Horsley (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) DNF (engine)

FL: Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 5th lap in 1m 52.4s at 184.163 km/h

 

FINAL

1st - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 25 laps in 55m 39.3s at 154.962 km/h

2nd - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 55m 51.9s

3rd - Kurt Ahrens jr (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 57m 27s

4th - Jacques Weber (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 57m 30.8s

5th - Andrea de Adamich (Lola T54 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

6th - Jacques Bernusset (Cooper T72 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 24 laps

7th - Martin Davies (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

8th - "Tiger" (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

9th - Ernesto "Tino" Brambilla (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

10th - Nestor Salerno (De Sanctis Ford-Holbay s4 997cc) 23 laps

11st - Patrick dal Bo (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 23 laps

12nd - Michael Herbertson (Lotus 27 B.M.C. s4 998cc) 22 laps

13rd - Gilbert Sales (Merlyn Mk 7 Ford-Holbay s4 997cc) 21 laps

14th - Luigi Petri (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 20 laps

15th - Luigi Malanca (Lotus 31 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 20 laps

16th - William Frank (Cooper T72 Ford-Holbay s4 997cc) 19 laps

17th - Jean Blanc (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 18 laps

18th - Walter Fluckiger (Lotus 31 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 3 laps

19th - Carmelo Genovese (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 1 lap

"Geki" (BWA 65 Ford-Holbay s4 997cc) DNF (out of road)

June 20 XV Circuito di Caserta

Circuito di Caserta, 4550m

 

1st heat

1st - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 10 laps in 17m 38.2s at 154.791 km/h

2nd - John Cardwell (Brabham BT15 ford-Holbay s4 997cc) in 17m 43.2s

3rd - Martin Davies (Brabham BT15 frod-Holbays 4 997cc) in 17m 43.8s

4th - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 17m 55.2s

5th - R. Banting (Cooper T76 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 17m 56.2s

6th - Roy G. Pike (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 18m 15.3s

7th - Ernesto "Tino" Brambilla (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 18m 31.4s

8th - Picko Troberg (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 18m 38.5s

9th - Andrea de Adamich (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 19m 15s

10th - M. Herbeston (lotus 27 B.M.C. s4 998cc) in 19m 38.4s

11st - J. C. Schoepp (Alpine A270 Renault s4 997cc) 9 laps

FL: Martin Davies (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 1m 43.8s at 157.499 km/h

 

2nd heat

1st - Charles Chricton-Stuart (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 10 laps in 17m 56.8s at 152.115 km/h

2nd - B. Bauer (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 18m 15.1s

3rd - Natalie Goodwin (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 18m 36.2s

4th - Corrado Manfredini (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 18m 36.6s

5th - "Tiger" (De Sanctis 65 Ford-Holbays 4 997cc) in 18m 57.3s

6th - G. H. Rossetti (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 19m 12.5s

7th - R. Orsola (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) in 19m 21.9s

8th - Francesco Ghezzi (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 19m 25s

9th - Silvio Moser (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 19m 51.2s

10th - Carmelo Genovese (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 8 laps

11st - D. Rees (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 8 laps

FL: Silvio Moser (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 1m 45s at 156 km/h

 

FINAL

1st - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 25 laps in 43m 17.3s at 157.657 km/h

2nd - John Cardwell (Brabham BT15 ford-Holbay s4 997cc) in 43m 32s

3rd - Martin Davies (Brabham BT15 frod-Holbays 4 997cc) in 44m 6s

4th - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 44m 26.4s

5th - Roy G. Pike (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 44m 39.7s

6th - B. Bauer (Brabham BT9 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

7th - Picko Troberg (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

8th - Corrado Manfredini (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) 23 laps

9th - Ernesto "Tino" Brambilla (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 21 laps

10th - Andrea de Adamich (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 19 laps

FL: John Cardwell (Brabham BT15 ford-Holbay s4 997cc) in 1m 42.2s at 160.273 km/h

June 27 VII Gran Premio Lotteria di Monza

Autodromo di Monza, 5750m

 

1st heat

1st - Trevor Blokdyk (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 15 laps in 28m 34s at 181.155 km/h

2nd - Carlo Facetti (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 28m 40.3s

3rd - Joanthan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 28m 40.5s

4th - Francis Owen Garbett Williams (Cooper T72 Ford-Holbay s4 997cc) in 29m 11.1s

5th - David Rees (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 29m 11.7s

6th - Martin Davies (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 29m 17.1s

7th - Andrea de Adamich (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 29m 43.1s

8th - H. Haworth (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 29m 56.6s

9th - Georges Rossetti (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 30m 0.5s

10th - Michael Herbertson (Lotus 27 B.M.C. s4 998cc) in 30m 24.3s

11st - Sean Brady (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 30m 25.8s

12nd - Romano Orsola (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) 14 laps

13rd - Pierre Ryser (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 14 laps

14th - A. Schoepp (Alpine A270 renault s4 997cc) 14 laps

15th - "Kurt" (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) 13 laps

16th - Carlo Franchi (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) 12 laps

17th - Ernesto "Tino" Brambilla (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 10 laps

18th - C. Butti (Lotus 22 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 10 laps

19th - Eric Banting (Cooper T72 Ford-Holbays 4 997cc) 9 laps

20th - Natalie Goodwin (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 7 laps

21st - Igino Scarpenti (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) 7 laps

22nd - Patrick dal Bo (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 3 laps

23rd - R. Brash (Merlyn Mk 9 Ford-Holbay s4 997cc) 3 laps

24th - Moroni (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) 2 laps

FL: Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 12nd lap in 1m 52.1s at 184.656 km/h

 

2nd heat

1st - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 15 laps in 28m 28.4s at 181.748 km/h

2nd - John Cardwell (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 28m 28.5s

3rd - Silvio Moser (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 28m 29s

4th - John Fenning (Cooper T76 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 28m 29.9s

5th - Picko Troberg (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 28m 46.7s

6th - "Geki" (De Sanctis 65 Ford-Holbays 4 997cc) in 28m 48.9s

7th - Jacques Bernusset (Cooper T76 Ford-Holbay s4 997cc) in 29m 22.7s

8th - Bernhard Baur (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 29m 30.9s

9th - Luigi Malanca (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) in 29m 35.7s

10th - Corrado Manfredini (Wainer 65 ford-Holbay s4 997cc) in 29m 35.8s

11st - Nestor Salerno (BWA Ford-Holbay s4 997cc) in 29m 37.5s

12nd - Guglielmo Bellasi (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 14 laps

13rd - Giancarlo Gagliardi (Branca Ford-Holbay s4 997cc) 14 laps

14th - de Nadai (de Nadai Ford-Holbay s4 997cc) 14 laps

15th - Roy G. Pike (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 14 laps

16th - "Tiger" (De Sanctis 65 Ford-Holbays 4 997cc) 12 laps

17th - Thorodsson (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 7 laps

18th - Schelber (lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 7 laps

19th - Bluhr (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 6 laps

20th - Pino Babbini (BWA Ford-Holbay s4 997cc) 4 laps

21st - Giorgio Bassi (De Tomaso Ford-Holbay s4 997cc) 3 laps

22nd - Walter Habegger (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

23rd - Lindberg (Brabham BT9 Ford-Holbay s4 997cc<)

24th - Luigi Petri (Cooper T67 Ford-Holbay s4 997cc)

FL: John Fenning (Cooper T76 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 12nd lap in 1m 51.9s at 184.996 km/h

 

FINAL

1st - Picko Troberg (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 30 laps in 56m 20.4s at 183.711 km/h

2nd - John Cardwell (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 56m 20.7s

3rd - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 56m 20.9s

4th - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 56m 21.1s

5th - John Fenning (Cooper T76 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 56m 21.3s

6th - Silvio Moser (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 56m 21.6s

7th - Carlo Facetti (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 57m 11.2s

8th - Luigi Malanca (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) 29 laps

9th - H. Haworth (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 29 laps

10th - Corrado Manfredini (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) 29 laps

11st - Andrea de Adamich (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 29 laps

12nd - Martin Davies (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 29 laps

13rd - Georges Rossetti (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 29 laps

14th - Trevor Blokdyk (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 27 laps

15th - Romano Orsola (Wainer Ford-Holbays 4 997cc) 26 laps

16th - Nestor Salerno (BWA Ford-Holbay s4 997cc) 23 laps

17th - Guglielmo Bellasi (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 21 laps

18th - David Rees (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 12 laps

19th - Jacques Bernusset (Cooper T76 Ford-Holbay s4 997cc) 12 laps

20th - Bernhard Baur (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 8 laps

21st - Michael Herbertson (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 7 laps

22nd - "Geki" (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) 4 laps

23rd - Francis Owen Garbett Williams (Cooper T72 Ford-Holbay s4 997cc) 4 laps

24th - Sean Brady (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 4 laps

FL: Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 22nd lap in 1m 50.3s at 187.669 km/h

September 12 XII Coppa Autodromo di Monza

Autodromo di Monza, 5750m

 

1st manche

1st - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 25 laps in 55m 25.4s at 155.620 km/h

2nd - Andrea de Adamich (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 57m 26.6s

3rd - Guglielmo Bellasi (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 57m 30.9s

4th - Robert Bondurant (Lotus 32 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 57m 32.4s

5th - Martin Davies (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps in 55m 17s

6th - Carlo Facetti (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps in 55m 43s

7th - Patrick dal Bo (Pygmée MDB1 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps in 55m 52.1s

8th - Giancarlo Regazzoni (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps in 55m 54.9s

9th - Andrew Fletcher (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps in 57m 13s

10th - Francesco Ghezzi (lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 24 laps in 57m 16.4s

FL: Andrea de Adamich (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 24th lap in 2m 4.8s at 165.865 km/h

 

2nd manche

1st - Robert Bondurant (Lotus 32 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 25 laps in 48m 43.5s at 177.013 km/h

2nd - Cliff Haworth (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 48m 58.7s

3rd - Patrick dal Bo (Pygmée MDB1 Ford-Holbay s4 997cc) in 49m

4th - "Tiger" (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 49m 44.3s

5th - John Peterson (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 50m 9.4s

6th - Ernesto "Tino" Brambilla (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

7th - Guglielmo Bellasi (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

8th - Joanthan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

9th - Jean Blanc (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 24 laps

10th - Carlo facetti (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

FL: Carlo Facetti (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 15th lap in 1m 52.7s at 183.673 km/h

 

TIME SUM

1st - Robert Bondurant (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 50 laps in 1h 46m 15.9s at 162.330 km/h

2nd - Patrick dal Bo (Pygmée MDB1 Ford-Holbay s4 997cc) 49 laps in 1h 44m 52.1s

3rd - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 49 laps in 1h 45m 7.2s

4th - Guglielmo Bellasi (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 49 laps in 1h 46m 54.1s

5th - "Tiger" (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) 48 laps in 1h 45m 34.1s

6th - Cliff Haworth (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 48 laps in 1h 46m 39.1s

7th - John Peterson (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 48 laps in 1h 46m 28.6s

8th - Jean Blanc (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 47 laps in 1h 46m 4.8s

9th - Carlo Facetti (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 47 laps in 1h 47m 37.9s

10th - Silvio Moser (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 40 laps in 1h 46m 45.9s

11st - Ernesto "Tino" Brambilla (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) 32 laps in 1h 44m 29.1s

12nd - Andrea de Adamich (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 31 laps in 1h 10m 11.5s

13rd - Francesco Ghezzi (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 28 laps

14th - Mario Casoni (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) 28 laps

15th - Andrew Fletcher (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 26 laps

16th - Martin Davies (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

17th - Gianclaudio "Clay" Regazzoni (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 24 laps

18th - Corrado Manfredini (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) 10 laps

19th - Trevor Blokdyk (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 4 laps

20th - Michael Beckwith (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 4 laps

21st - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 4 laps

22nd - Charles Chricton-Stuart (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 3 laps

23rd - "Kurt" (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) 2 laps

October 17 V Gran Premio Campagnano - V Trofeo Luigi Musso

Autodromo di Vallelunga, 3200m

 

1st manche

1st - "Geki" (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) 16 laps in 24m 38.8s at 124.641 km/h

2nd - Franco Bernabei (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 24m 44.2s

3rd - Carlo Facetti (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 24m 46.8s

4th - Andrea de Adamich (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 24m 53.2s

5th - Otello Rinaldi (De Sanctis Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 4.7s

6th - Pino Babbini (BWA 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 6.2s

7th - Massimo Natili (BWA 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 7.9s

8th - "Tiger" (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 15.7s

9th - Corrado Manfredini (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 34.3s

10th - Luigi Malanca (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 38.1s

11st - Ernesto "Tino" Brambilla (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 38.2s

12nd - Franco Ghezzi (Lotus 32 Ford-Holbay s4 997cc) in 26m 10.2s

13rd - Romano Orsola (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) 15 laps

14th - Foschi (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 15 laps

15th - "Kurt" (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) 15 laps

16th - Marniga (De Sanctis Ford-Holbay s4 997cc) 14 laps

17th - Alessandro Braga (Lotus 22 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 14 laps

18th - I. Scarpenti (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) 12 laps

19th - Massimo de Antoni (De Tomaso Ford-Holbay s4 997cc) 8 laps

FL: Andrea de Adamich (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 6th lap in 1m 30.9s at 126.870 km/h

 

2nd manche

1st - Carlo Facetti (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 16 laps in 24m 29.8s at 125.388 km/h

2nd - "Geki" (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 24m 36.3s

3rd - "Tiger" (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 24m 56s

4th - Franco Ghezzi (Lotus 32 Ford-Holbay s4 997cc) in 24m 56.2s

5th - Otello Rinaldi (De Sanctis Ford-Holbay s4 997cc) in 24m 56.5s

6th - Massimo Natili (BWA 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 4.1s

7th - Pino Babbini (BWA 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 18.4s

8th - Andrea de Adamich (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 21.5s

9th - Corrado Manfredini (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 24.3s

10th - Luigi Malanca (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 38s

11st - Ernesto "Tino" Brambilla (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 25m 48.4s

12nd - Romano Orsola (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) 15 laps

13rd - Franco Bernabei (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) 15 laps

14th - Foschi (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 15 laps

15th - "Kurt" (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) 15 laps

16th - Marniga (De Sanctis Ford-Holbay s4 997cc) 14 laps

17th - I. Scarpenti (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) 14 laps

18th - Alessandro Braga (Lotus 22 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 12 laps

FL: Franco Ghezzi (Lotus 32 Ford-Holbay s4 997cc) 10th lap in 1m 30.7s at 127.011 km/h

 

TIME SUM

1st - "Geki" (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) 32 laps in 49m 15.3s at 124.641 km/h

2nd - Carlo Facetti (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 49m 16.7s

3rd - Otello Rinaldi (De Sanctis Ford-Holbay s4 997cc) in 50m 1.2s

4th - "Tiger" (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 50m 11.7s

5th - Massimo Natili (BWA 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 50m 12s

6th - Andrea de Adamich (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 50m 14.7s

7th - Pino Babbini (BWA 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 50m 24.6s

8th - Corrado Manfredini (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 50m 58.6s

9th - Franco Ghezzi (Lotus 32 Ford-Holbay s4 997cc) in 51m 6.4s

10th - Luigi Malanca (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) in 51m 16.1s

11st - Ernesto "Tino" Brambilla (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 51m 26.6s

12nd - Franco Bernabei (De Sanctis 65 Ford-Holbay s4 997cc) 31 laps

13rd - Romano Orsola (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) 30 laps

14th - Foschi (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 30 laps

15th - "Kurt" (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) 30 laps

16th - Marniga (De Sanctis Ford-Holbay s4 997cc) 28 laps

17th - I. Scarpenti (Foglietti Ford-Holbay s4 997cc) 26 laps

18th - Alessandro Braga (Lotus 22 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 26 laps

Andrea de Adamich

Trophees de France Formula 2

April 18 Grand Prix de Pau

Circuit de Pau, 2769m

 

1st - James Clark (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 80 laps in 2h 23m 24.4s at 92.378 km/h

2nd - Richard James David "Dick" Attwood (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 79 laps

3rd - Jochen Rindt (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 79 laps

4th - Anthony Maggs (Lola T61 B.R.M. s4 998cc) 78 laps

5th - John Young "Jackye" Stewart (Cooper T75 B.R.M. s4 998cc) 78 laps

6th - Joseph Schlesser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 77 laps

7th - Michael Beckwith (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 77 laps

8th - David Wishart Hobbs (Lotus 32 B.R.M. s4 998cc) 77 laps

9th - Jean Vinatier (Alpine A272 Renault s4 997cc) 76 laps

10th - José Rosinski (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 75 laps

11st - Brian Hart (Lotus 32 B.R.M. s4 998cc) 73 laps

Guy Ligier (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF

Denis Hulme (Brabham BT16 Honda s4 998cc) DNF (out of road)

John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT16 Honda s4 998cc) DNF

Jacques Maglia (lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF

Graham Norman Hill (Brabham BT16 B.R.M. 4 998cc) DNF

Frank Gardner (Cooper T76 B.R.M. s4 998cc) DNF

Henri Grandsire (Alpine A272 Renault s4 997cc) DNF

Alan Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF

FL: James Clark (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1m 42.9s at 97.126 km/h

 

Formula 3 1000cc

1st - Roy G. Pike (Brabham BT16 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 35 laps in 1h 4m 54s at 89.306 km/h

2nd - Mauro Bianchi (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 1h 4m 57.8s

3rd - Cardwell (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 1h 6m 8.4s

4th - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 34 laps

5th - Jean Rolland (Alpine A271 Renault s4 997cc) 33 laps

6th - Alan Rees (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 32 laps

7th - Beynac (Alpine A271 Renault s4 997cc)32 laps

8th - Chouckroun (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 31 laps

9th - Dalmas (Alpine A270 Renault s4 997cc) 31 laps

FL: Roy G. Pike (Brabham BT16 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 1m 47.6 at 92.342 km/h

July 4 Grand Prix de France

Circuit de Reims-Gueux, 8302m

 

Formula 2 1000cc

1st - Jochen Rindt (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 37 laps in 1h 33m 55.7s at 196.212 km/h

2nd - Frank Gardner (Lola T61 B.R.M. s4 9978c) in 1h 33m 55.9s

3rd - James Clark (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 33m 56s

4th - Alan Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 33m 56.3s

5th - Joh Young Stewart (Cooper T75 B.R.M. s4 998cc) in 1h 35m 6.8s

6th - Richad James David Attwood (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 35m 7.9s

7th - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 35m 8.9s

8th - Henry Taylor (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 35m 52.3s

9th - Michael Beckwith (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 35m 59.2s

10th - Michael Henderson Spence (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 35m 59.2s

11st - Paul Hawkins (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 35m 59.2s

12nd - Peter Revson (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 36 laps

13rd - Guy Ligier (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 36 laps

14th - Robert Bondurant (Lotus 35 B.R.M. s4 998cc) 36 laps

15th - Michael Bradley (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 36 laps

16th - Christopher Irwin (Merlyn Mk 9 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 36 laps

17th - David Prophet (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 35 laps

18th - Graham Norman Hill (Brabham BT16 B.R.M. s4 998cc) 34 laps

19th - Eric Offenstadt (Cooper T75 B.R.M. s4 998cc) 31 laps

20th - Jean Guichet (Alpine A271 Renault s4 997cc) 29 laps

Henri Grandsire (Alpine A271 Renault s4 997cc) DNF (starter)

Jacques Maglia (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF (engine)

Denis Hulme (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF (engine)

Silvio Moser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF (head gasket)

FL: Jochen Rindt (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 2m 29.8s at 199.508 km/h

 

Formula 3 1000cc - Coupe Internationale de Vitesse

1st - Jean Pierre Beltoise (Matra MS1 Ford-Holbay s4 997cc) 20 laps in 54m 33.8s at 182.578 km/h

2nd - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 54m 33.9s

3rd - John Fenning (Cooper T76 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 54m 34.1s

4th - Picko Troberg (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 55m 3.8s

5th - Mauro Bianchi (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 55m 40.7s

6th - Luciano Bianchi (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 55m 4.9s

7th - Harry Stiller (Lotus 31 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 55m 41s

8th - Kurt Ahrens jr (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 56m 15.2s

9th - Parsons (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 56m 15.4s

10th - Jaean Pierre Jaussaud (Matra MS1 Ford-Holbay s4 997cc) in 56m 32.7s

11st - Pierre Monneret (Alpine A270 Renault s4 997cc) in 57m 16.1s

12nd - David Rees (Brabham BT16 Ford-Holbay s4 997cc) 19 laps

13rd - D. Brash (Merlyn Mk 9 Ford-Holbay s4 997cc) 18 laps

14th - Beynac (Alpine A270 Renault s4 997cc)

15th - Challoy (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc)

16th - Buis (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc)

17th - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 16 laps

18th - Roy Banting (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 12 laps

FL: Jean Pierre Beltoise (Matra MS1 Ford-Holbay s4 997cc) in 2m 40.6s at 186.091 km/h

July 11 Grand Prix de France

Circuit de Rouen-Les-Essarts, 6542m

 

1st - James Clark (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 46 laps in 1h 48m 21.9s at 166.407 km/h

2nd - Graham Norman Hill (Brabham BT16 B.R.M. s4 998cc) in 1h 48m 41.5s

3rd - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 49m 55.7s

4th - Michael Beckwith (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 45 laps

5th - Frank Gardner (Lola T61 B.R.M. s4 998cc) 45 laps

6th - Eric Offenstadt (Cooper T75 B.R.M. s4 998cc) 44 laps

7th - Denis Hulme (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 44 laps

8th - Paul Hawing (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 43 laps

9th - Jacques Maglia (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 43 laps

Alan Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF (engine)

Luciano Bianchi (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF

John Young "Jackye" Stewart (Brabham BT16 B.R.M. s4 998cc) DNF

Henri Grandsire (Alpine A272 Renault s4 997cc) DNF

Robert Bondurant (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF

Joseph Schlesser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DF

Alan Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF 30th lap (engine)

FL: Graham Norman Hill (Brabham BT16 B.R.M. s4 998cc) 172.032 km/h

 

Formula 3 1000cc - Coupe de Vitesse

1st - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 27 laps in 1h 1m 41s at 159.086 km/h

2nd - Jean Pierre Beltoise (Matra MS1 Ford-Holbay s4 997cc) in 1h 1m 44.9s

3rd - Trevor Blokdyk (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 1h 1m 45.2s

4th - Alan Fenning (Cooper T76 Ford-Holbay s4 997cc) in 1h 1m 49s

5th - Gianclaudio "Clay" Regazzoni (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

6th - T. Weber (Alpine A271 Renault s4 997cc)

7th - Jean Pierre Jaussaud (Matra MS1 Ford-Holbay s4 997cc)

8th - Johnny Servoz-Gavin (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

9th - Haworth (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 26 laps

10th - Dalmas (Alpine A271 Renault s4 997cc) 26 laps

11st - Brash (Merlyn Mk9 Ford-Holbay s4 997cc) 26 laps

12nd - Lindberg (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 25 laps

13rd - Bouillot (Alpine A271 Renault s4 997cc) 25 laps

14th - Jurg Dubler (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 23 laps

15th - Taylor (Alexis Mk 4 Ford-Holbay s4 997cc)

September 26 Grand Prix de Albi

Circuit de Albi, 3636m

 

1st - James Clark (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 85 laps in 1h 55m 17.6s at 160.845 km/h

2nd - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT16 Honda s4 998cc) in 1h 55m 18.2s

3rd - Denis Hulme (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 55m 40.6s

4th - Jochen Rindt (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 56m 8.7s

5th - Alan Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 84 laps

6th - Michael Henderson Spence (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 84 laps

Graham Norman Hill (Brabham BT15 B.R.M. s4 998cc)

 

Formula 3 1000cc

1st - Jean Pierre Jaussaud (Matra MS1 Ford-Holbay 4 997cc) in 43m 4.7

2nd - Kurt Ahrens jr (Brabham BT15 Ford-Holbay 4 997cc) in 43m 7s

3rd - Johnny Servoz-Gavin (Brabham BT15 Ford-Holbay 4 997cc)

4th - Martin Davies (Brabham BT15 Ford-Holbay 4 997cc)

5th - John Cardwell (Brabham BT15 Ford-Holbay 4 997cc)

Tasman Cup

January 9 NEW ZEALAND(New Zealand Grand Prix)

Pukekohe Circuit, 3406m

 

1st - Graham Norman Hill (Brabham BT11A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 50 lasp in 1h 13m 43.4s

2nd - Frank Gardner (Brabham BT11A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 1h 15m 6.3s

3rd - James Palmer (Brabham BT7A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 49 laps

4th - John Riley (Lotus 18 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 47 laps

5th - R. Flowers (Lola Mk4A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 47 lap

6th - Leo Geoghegan (Lotus 32 Ford-Cosworth s4 1498c) 47 laps

James Clark (Lotus 32B Coventry-Climax FPF s4 2467cc)

Bruce Leslie McLaren (Cooper T70 Coventry-Climax FPF s4 2467cc)

Philip Toll Hill jr (Cooper T70 Coventry-Climax FPF s4 2467cc)

James Clark (Lotus 32 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) DNF 2nd lap (accident)

Bruce Leslie McLaren (Cooper T70 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) DNF 2nd lap (accident)

Philip Toll Hill jr / Bruce Leslie McLaren (Cooper T70 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) DNF 15th lap (out of track)

FL: Graham Norman Hill (Brabham BT11A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 1m 26.3s

January 16 NEW ZEALAND(Gold Leaf International Levin Trophy)

Levin Circuit, 1930m

 

1st - James Clark (Lotus 32B Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 28 laps in 24m 5.9s

2nd - Frank Gardner (Brabham BT11A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 24m 17.2s

3rd - James Palmer (Brabham BT7A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 24m 21.9s

4th - Philip Toll Hill jr / Bruce Leslie McLaren (Cooper T70 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 24m 23s

5th - Bruce Leslie McLaren (Cooper T70 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 24m 26.9s

6th - R. Lewis (Brabham BT7 Ford-Cosworth s4 1498c) in 24m 31.5s

FL: James Clark (Lotus 32B Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 49.9s

January 23 NEW ZEALAND(Lady Wigram Trophy)

Christchurch Airfield Circuit, 3700m

 

1st - James Clark (Lotus 32B Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 44 laps in 1h 4m 19.3s

2nd - Bruce Leslie McLaren (Cooper T70 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 1h 4m 29.5s

3rd - James Palmer (Brabham BT7A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 1h 5m 58s

4th - Frank Gardner (Brabham BT11A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 1h 6m 11s

5th - K. Grant (Brabham BT7A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 43 laps

6th - R. Lewis (Brabham BT7 Ford-Cosworth s4 1498c) 42 laps

Buchanan (Brabham BT6 Ford-Cosworth s4 1498cc)

Thomasen (Brabham BT7A Coventry-Climax FPF s4 2467cc)

Philip Toll Hill jr / Bruce Leslie McLaren (Cooper T70 Coventry-Climax FPF s4 2467cc)DNF 25th lap (engine)

FL: Bruce Leslie McLaren (Cooper T70 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 1m 25.9s

January 30 NEW ZEALAND(8th Teretonga International Trophy)

Teretonga Park Circuit, 3877m

 

1st - James Clark (Lotus 32B Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 50 laps in 52m 58.4s

2nd - Bruce Leslie McLaren (Cooper T70 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 53m 12.4s

3rd - Philip Toll Hill jr (Cooper T70 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 49 laps in 53m 25s

4th - K. Grant (Brabham BT7A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 49 laps in 53m 46.4s

5th - James Palmer (Brabham BT7A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 48 laps in 52m 14.7s

6th - R. Lewis (Brabham BT6 Ford-Cosworth s4 1498cc) 48 lapsin 53m 19.6s

FL: James Clark (Lotus 32 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 1m 1.7s at 143.200 km/h

February 6 AUSTRALIA(International 100)

Warwick Farm Circuit, 3620m

 

1st - James Clark (Lotus 32B Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 45 laps in 1h 11m 6.8 at 140.012 km/h

2nd - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11A Coventry-Climax FPF s4 2467cc)in 1h 12m 6.1s

3rd - Frank Matich (Brabham BT7A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 1h 12m 13.5s

4th - Bib Stilwell (Brabham BT7A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 1h 12m 44.1s

5th - Graham Norman Hill (Brabham BT11A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 1h 12m 55.6s

6th - James Palmer (Brabham BT7A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 44 laps in 1h 12m 14.9

7th - Roly Levis (Brabham BT6 Ford-Cosworth s4 1498cc) 43 laps

8th - Leo Geoghegan (Lotus 32 Ford-Cosworth s4 1498cc) 43 laps

9th - Greg Cusack (Brabham BT6 Ford-Cosworth s4 1498cc) 42 laps

Philip Toll Hill jr / Bruce Leslie McLaren (Cooper T70 Coventry-Climax FPF s4 2467cc)

Bruce Leslie McLaren (Cooper T70 Coventry-Climax FPF s4 2467cc)

FL: James Clark (Lotus 32 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 1m 33.7s at 141.503 km/h

February 13 AUSTRALIA(Sandown International Cup)

Sandown Park Circuit, 3100m

 

1st - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 54 laps in 1h 2m 57.7s at 165.806 km/h

2nd - James Clark (Lotus 32B Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 1h 3m 2.3

3rd - Philip Toll Hill jr (Cooper T79 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 53 laps

4th - Bruce Leslie McLaren (Cooper T79 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 52 laps

5th - James Palmer (Brabham BT7A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 51 laps

6th - Bib Stilwell (Brabham BT4 Coventry-Climax FWMV-II v8 1498cc) 51 laps

7th - Roly Levis (Brabham BT6 Ford-Cosworth s4 1498cc) 49 laps

8th - K. Rilston (Elfin Ford-Cosorth s4 1498cc) 44 laps

9th - J. McDonald (Cooper T70 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 42 laps

10th - W. Mitchell (Lotus 18 Ford-Cosworth s4 1498cc)

FL: John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 1m 8.6s at 162.829 km/h

February 26 AUSTRALIA(30th Australian Grand Prix)

Longford Circuit, 7280m

 

1st - Bruce Leslie McLaren (Cooper T79 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 26 laps in 1h 1m 10.9s at 184.620 km/h

2nd - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 1h 1m 14.2s

3rd - Philip Toll Hill jr (Cooper T79 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 1h 1m 15.8s

4th - Graham Norman Hill (Brabham BT11A Coventry-Climax FPF s4 2467cc)

5th - James Clark (Lotus 32B Coventry-Climax FPF s4 2467cc)

6th - Bib Stilwell (Brabham BT4 Coventry-Climax FWMV-II v8 1498cc)

7th - James Palmer (Brabham BT7A Coventry-Climax FPF s4 2467cc)

8th - Glynn Scott (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc)

FL: John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) at 188.363 km/h

March 7 AUSTRALIA(Brisbane Trophy)

Lakeside Circuit, 2412m

 

1st - James Clark (Lotus 32B Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 66 laps in 1h 3m 13.3s at 153.532 km/h

2nd - Frank Gardner (Brabham BT11A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 64 laps

3rd - S. Martin (Brabham BT7A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 63 laps

4th - K. Grant (Brabham BT7A Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 62 laps

5th - G. Cuck (Brabham BT6 Ford-Cosworth s4 1498c) 62 laps

6th - Leo Geoghegan (Lotus 32 Coventry-Climax FPF s4 2467cc) 60 laps

FL: James Clark (Lotus 32B Coventry-Climax FPF s4 2467cc) in 54.9 at 158.295 km/h

James Clark

USAC National Drivers Championship

April Trenton 100

Trenton Speedway, 1609m

 

1st - James McElreath (Brabham BT12 Offenhauser s4 4182cc) at 156.280 km/h

2nd - Rodger Ward ( Offenhauser s4 4182cc)

3rd - Anthony Joseph Foyt ( Offenhauser s4 4182cc)

Lloyd Ruby ( Offenhauser s4 4182cc) DNF

May 30 59th Indianapolis Sweepstakes

Indianapolis Motor Speedway, 4023m

 

1st - James Clark (Lotus 38 Ford v8 4178cc) 200 laps in 3h 19m 5.34s at 242.493 km/h

2nd - Rufus Parnell "Parnelli" Jones (Lotus 38 Ford v8 4178cc) in 3h 21m 4.32s

3rd - Mario Andretti (Brabham BT12 Ford v8 4178cc) in 3h 21m 10.70s

4th - Alfred Miller (Lotus 38 Ford v8 4178cc) in 3h 24m 39.89s

5th - Gordon Johncock ( Offenhauser s4 4182cc) in 3h 24m 53.62s

6th - Michael Rupp ( Offenhauser s4 4182cc) 198 laps

7th - M. G. Bobby Johnes (Lotus 38 Ford v8 4178cc) 197 laps

8th - Donald Branson (Watson Offenhauser s4 4128cc) 197 laps

9th - Alfred Unser (Lola T80 Ford v8 4178cc) 196 laps

10th - Eddie Johnson () 195 laps

11st - Lloyd Ruby ( Ford v8 4178cc) 184 laps

12nd - Len Sutton (Vollsted Ford v8 4178cc) DNF 117th

13rd - Johnny Boyd (B.R.P. Ford v8 4200c) DNF 141st lap (low oil pressure)

14th - Walter Hansgen ( Offenhauser s4 4182cc)DNF 118th lap (overheating)

15th - Anthony Joseph Foyt (Lotus 38 Ford v8 4178cc) DNF 117th lap (transmission)

16th - Bud Tingelstad (Lola T80 Ford v8 4178cc) DNF 116th lap (lot wheel)

17th - William Foster (Vollster Offenhauser s4 4182cc) DNF 86th lap (water pump)

18th - Arnie Knepper ( Offenhauser s4 4182cc) DNF 81st lap (engine)

19th - Robert William Unser ( Novi v8) DNF 70th lap (engine)

20th - James McElreath (Brabham BT12 Offenhauser s4 4182cc) DNF 67th lap (transmision)

21st - George Snider (Gerhardt Offenhauser s4 4182cc) DNF 65th lap (engine)

22nd - Ronald Duman (Gerhardt Offenhauser s4 4182cc) DNF 63rd lap (engine)

23rd - Masten Gregory (B.R.P. Ford v8 4178cc) DNF 60th lap (oil pressure)

24th - Robert Veith ( Offenhauser s4 4128cc) DNF 59th lap (engine)

25th - Charles Stevenson ( Offenhauser s4 4182cc) DNF 51st lap (broken piston)

26th - Daniel Sexton Gurney (Lotus 38 Ford v8 4178cc) DNF 43rd lap (clutch)

27th - Jerry Grant ( Offenhauser s4 4128cc) DNF 31st lap (engine)

28th - Charles Rodee ( Offenhauser s4 4182cc) DNF 29th lap (crankshaft)

29th - Joey Leonard ( Ford v8 4178cc) DNF 28th lap (oil loss)

30th - Roger McCluskey ( Ford v8 4178cc) DNF 17th lap (suspension)

31st - Johnny Rutherford ( Ford v8 4178cc) DNF 16th lap (engine)

32nd - William Cheesbourg ( Offenhauser s4 4182cc) DNF 15th lap (magneto)

33rd - James Hurtubise ( Novi v8) DNF 2nd lap (power loss)

FL: Anthony Joseph Foyt (Lotus 38 Ford v8 4178cc) 91st lap at 253.705 km/h

June 5 Milwaukee 100

Milwaukee Speedway, 1609m

 

1st - Rufus Parnell "Parnelli" Jones (Lotus 38 Ford v8 4178cc)

2nd - Joe Leonard (Lotus 38 Ford v8 4178cc)

3rd - Roger McCluskey (Lotus 38 Ford v8 4178cc)

Anthony Joseph Foyt (Lotus 38 Ford v8 4178cc) DNF

August Langhorne 100

Langhorne Speedway, 1609m

 

1st - James Hurtubise ( Novi v8) 100 laps

2nd - Anthony Joseph Foyt (Lotus 38 Ford v8 4178cc)

August Trenton 100

Trenton Speedway, 1609m

 

1st - Anthony Joseph Foyt (Lotus 38 Ford v8 4178cc)

2nd - James Hurtubise ( Novi v8) 99 laps

James McElreath (Brabham BT12 Offenhauser s4 4182cc) DNF 94th lap (clutch)

Mario Andretti (Brabham BT12 Ford v8 4178cc) DNS

September Hoosier 100

???, 1609m

 

1st - Anthony Joseph Foyt ( Offenhauser s4 4128cc)

2nd - Mario Andretti ( Offenhauser s4 4128cc)

October Trenton 200

Trenton Speedway, 1609m

 

1st - Anthony Joseph Foyt (Lotus 38 Ford v8 4178cc)

3rd - James Hurtubise ( Novi v8)

13rd - Mario Andretti (Brabham BT12 Ford v8 4178cc)

Mario Andretti

Formula 1 South African Championship

March Rand Trophy

Kyalami Circuit, 4104m

 

1st - John Love (Cooper T79 Coventry-Climax FPF-II 4 1499cc)

2nd - Anthony Maggs (Brabham BT11 Ford-Cosworth s4 1498cc)

3rd - Peter de Klerk (Alfa Romeo Special s4 1500cc)

August Rand Winter Trophy

Kyalami Circuit, 4104m

 

1st - John Love (Cooper T79 Coventry-Climax FPF-II 4 1499cc)

2nd - Peter de Klerk (Alfa Romeo Special s4 1500cc)

August Fairfield Trophy

Pieterimaritzburg Circuit, 3200m

 

1st manche

1st - John Love (Cooper T79 Coventry-Climax FPF-II 4 1499cc)

 

2nd manche

1st - Peter de Klerk (Alfa Romeo Special s4 1500cc)

2nd - John Love (Cooper T79 Coventry-Climax FPF-II 4 1499cc)

 

TIME SUM

1st - John Love (Cooper T79 Coventry-Climax FPF-II 4 1499cc)

2nd - Louis Douglas "Doug" Serrurier (LDS Alfa Romeo s4 1500cc)

October Rand Spring Trophy

Kyalami Circuit, 4104m

 

1st - John Love (Cooper T79 Coventry-Climax FPF-II 4 1499cc)

2nd - Peter de Klerk (Alfa Romeo Special s4 1500cc)

3rd - David Charlton ()

December 4 Rand Grand Prix

Kyalami Circuit, 4104m

 

1st - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11 Coventry-Climax FPF s4 2751cc) 50 laps in 1h 18m 12.2s

2nd - Peter de Klerk (Brabham BT11 Coventry-Climax FPF s4 2751cc) in 1h 18m 17.1s

3rd - Paul Hawkins (Lotus 25B Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) in 1h 19m 34.6s

4th - John Love (Cooper T79 Coventry-Climax FPF-II 4 1499cc)

5th - Josef Siffert (Brabham BT11 B.R.M. v8 1498cc)

6th - Robert McGregor Innes Ireland (Lotus 33 B.R.M. v8 1498cc)

7th - Sam Tingle (LDS Alfa Romeo s4 1500cc)

8th - Louis Douglas "Doug" Serrurier (LDS Alfa Romeo s4 1500cc)

9th - Charles Puzey ()

10st - J. Holme ()

11th - Anthony Jeffries (Cooper T55 Coventry-Climax FPF-II 4 1499cc)

FL: John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11 Coventry-Climax FPF s4 2751cc) in 1m 31.75s

John Love

Gold Star Championship Australia

??? ???

Longford Circuit, 7280m

 

Lyn Archer (Elfin Type 100 Ford-Cosworth-SCB s4 1098cc) DNF

April 11 ???

Sandown Park Circuit, 3101m

 

1st - Bib Stilwell ()

July 25 ???

Lakeside Circuit, 2412m

 

1st - Spencer Martin ()

October 11 ???

Mallala Circuit, 2601m

 

1st - Bib Stilwell ()

December 5 ???

Warwick Farm Circuit, 3620m

 

1st - Bib Stilwell ()

New Zealand National racing Championship

January 1 ???

Marlborough Circuit

 

1st - James Palmer (Brabham BT7A Coventry-Climax FPF s4 2751cc)

Italian Formula 875 Monza Trophy

May 16 Race 1

Autodromo di Monza - pista Junior, 2385m

 

1st heat

1st - Walter Froldi (C.R.M.) 15 laps

 

2nd heat

1st - Maurizio Montagnani (Gibertini-Oleari) 15 laps

FINAL

1st - Maurizio Montagnani (Gibertini-Oleari) 20 laps

2nd - Walter Froldi (C.R.M.)

FL: Maurizio Montagnani (Gibertini-Oleari) 12nd lap in 1m 19.9s

August 22 Race 9

Autodromo di Monza - pista Junior, 2385m

 

1st heat

1st - Pavesi (Thiele) 15 laps

 

2nd heat

1st - Pino Pica () 15 laps

 

3rd heat

1st - Vittorio Brambilla () 15 laps

FINAL

1st - Walter Froldi (C.R.M.) 20 laps in 25m 5s at 109.725 km/h

2nd - Rigo (Thiele) in 25m 9s

3rd - Bernacchini (C.R.M.) in 26m 9.1s

4th - Pancotti (C.R.M.) in 26m 11s

5th - Maurizio Montagnani (Gibertini-Oleari) in 26m 11.1s

6th - Pavesi (Thiele) in 26m 11.2s

Maurizio Montagnani

Italian Formula Junior 500cc Trophy

May 27 Coppa Federauto - Trofeo FINA

Autodromo di Monza - pista Junior, 2385m

 

1st - Alessandro Ciceri (GMS Fiat s2 479cc) 20 laps in 25m 56.2s at 110.345 km/h

2nd - G. B. Allemanni (Fagioli Fiat s2 479cc) in 25m 45.5s

3rd - F. Sandri (Thiele-Monza Fiat s2 479cc) in 26m 50.6s

4th - M. Acquati (Tabi Fiat s2 479cc) in 26m 50.9s

5th - Graziano Rigo (T.R. Monza Fiat s2 479cc) 19 laps

6th - Maggi (Thiele-Monza Fiat s2 479cc) 19 laps

7th - D. Ogna (Tagliani Fiat s2 479cc) 19 laps

8th - S. Coronelli (CRM-Monza Fiat s2 479cc) 19 laps

9th - R. Falcetta (CRM-Monza Fiat s2 479cc) 19 laps

10th - F. Bariani (CRM-Monza Fiat s2 479cc) 19 laps

11st - "Baffo" (Thiele-Monza Fiat s2 479cc) 18 laps

12nd - Antonio Ascari (Fagioli Fiat s2 479cc) 17 laps

Pascolini () DNF 1st lap

Tagliani () DNF 3rd lap

M. Ciceri (GMS Fiat s2 479cc) DNF 5th lap

Cianferoni () DNF 10th lap

Piva () DNF 18th lap

FL: Alessandro Ciceri (GMS Fiat s2 479cc) in 1m 16.2s at 112.677 km/h

May 30 III Coppa A.C. di Milano

Autodromo di Monza - pista junior, 2385m

 

TIME SUM

1st - Sergio Ciceri (GMS Fiat s2 479cc) 40 laps in 26m 5.9s at 109.657 km/h

2nd - S. Pascolini (MZ Fiat s2 479cc) in 52m 30.4s

3rd - G. B. Alemanni (AZ Fiat s2 479cc) in 53m 0.7s

4th - Tansini (Tabi Fiat s2 479cc) in 54m 32.2s

5th - Mario Ciceri (GMS Fiat s2 479cc) 33 laps

FL: Sergio Ciceri (GMS Fiat s2 479cc) in 1m 15.4s at 113.872 km/h

October 17 V Gran Premio Campagnano - V Trofeo Luigi Musso

Autodromo di Vallelunga, 1800m

 

1st - Mario Ciceri (GMS Fiat s2 479cc) 20 laps in 24m 7.1s

2nd - Mario Leone (Patriarca Fiat s2 479cc) 19 laps

3rd - Alemani (Fagioli Fiat s2 479cc) 19 laps

4th - Tofani (Patriarca Fiat s2 479cc) 19 laps

5th - Ferrera (AZ Fiat s2 479cc) 16 laps

6th - Maggi (Thiele Fiat s2 479cc) 16 laps

Sergio Ciceri

not championship races 1965

Formula 1 International Races

April 4 ITALY(XIV Gran Premio di Siracusa)

Circuito di Siracusa, 5500m

 

1st - James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 56 laps in 1h 43m 47s at 178.063 km/h

2nd - John Surtees (Ferrari 158/65 v8 1489cc) in 1h 44m 29.1s

3rd - Lorenzo Bandini (Ferrari 1512 b12 1495cc) in 1h 45m 3.3s

4th - Joakim Bonnier (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 55 laps

5th - Lodovico Scarfiotti (B.R.M. P57 v8 1498cc) 54 laps

6th - Robert Anderson (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 47 laps

7th - Bernard Collomb (Lotus 24 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 46 laps

8th - Ian E. Raby (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) 34 laps

Masten Gregory (B.R.M. P57 v8 1498cc) DNF (broken rear suspension)

Josef Siffert (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) DNF (engine)

Robert McGregor Innes Ireland (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) DNF (gearbox)

André Wicky (Lotus 24 B.R.M. v8 1498cc) DNF (gearbox)

Michael Henderson Spence (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF (out of road)

Stanley Michael Bailey "Mike" Hailwood (Lotus 25 B.R.M. v8 1498cc) DNF (electrics)

Roberto Bussinello (B.R.M. P57 v8 1498cc) DNS

FL: James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 45th lap in 1m 46s at 186.792 km/h

August 15 ITALY(IV Gran Premio del Mediterraneo)

Circuito di Pergusa, 4803m

 

1st - Josef Siffert (Brabham BT11 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 60 laps in 1h 17m 5.2s at 224.051 km/h

2nd - James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 1h 17m 5.5s

3rd - Frank Gardner (Brabham BT11 B.R.M. v8 1498cc) 59 laps

4th - Denis Hulme (Brabham Bt11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 59 laps

5th - Robert McGregor Innes Ireland (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) 59 laps

6th - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 58 laps

Michael Henderson Spence (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc)

Giancarlo Baghetti (B.R.M. P57 v8 1498cc) DNF

Jochen Rindt (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF

Alan Rees (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF

Joakim Bonnier (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF

Christopher Arthur "Chris" Amon (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc)

Masten Gregory (B.R.M. P57 v8 1498cc) DNF

Gianpiero Biscaldi (B.R.M. P57 v8 1498cc) DNF

John Rhodes (Cooper T73 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF

FL: James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 25th lap in 1m 15.8s at 227.854 km/h

Formula 2 International Races

April 18 GERMANY(XXVIII Internationale Eifelrennen)

Nürburgring Sudschleife, 7747m

 

1st - Paul Hawkins (Alexis Mk 6 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 20 laps in 1h 13m 42.6s at 127.700 km/h

2nd - Peter Revson (Lotus 32 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 12m 43.6s

3rd - Michael Henderson Spence (Lotus 32 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 13m 48.7s

4th - Anthony Hegbourne (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 19 laps

5th - Roger Mac (Merlyn Mk 9 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 19 laps

6th - Otto Lux (Cooper T76 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 18 laps

7th - Günther Schramm (Cooper T76 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 18 laps

8th - Jack Epstein (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 18 laps

9th - George Smith (Alexi Mk 6 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 17 laps

Kurt Ahrens jr (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF

May 16 ITALY(XVII Gran Premio di Roma)

Autodromo di Vallelunga, 3200m

 

1st manche

1st - Richard James David "Dick" Attwood (Lola T55 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 30 laps in 44m 3.2s at 131.140 km/h

2nd - Anthony Maggs (Lola T55 B.R.M. s4 998cc) in 44m 21.8s

3rd - Jochen Rindt (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 44m 41.1s

4th - Joseph Schlesser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 44m 59.6s

5th - Jacques Maglia (Lotus 32 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 29 laps

6th - Bruno Deserti (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 29 laps

7th - Lodovico Scarfiotti (De Sanctis F2/65 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 28 laps

8th - David Prophet (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 28 laps

9th - Philip Robinson (Merlyn Mk 9 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 27 laps

10th - Paul Hawkins (Alexis Mk 5 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 27 laps

11st - "Geki" (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 25 laps

12nd - Carlo Franchi (Cooper T71 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 24 laps

13rd - Eric Offenstadt (Cooper T75 B.R.M. s4 998cc) 22 laps

14th - Brian Hart (Lotus 32 B.R.M. s4 998cc) 21 laps

 

2nd manche

1st - Anthony Maggs (Lola T55 B.R.M. s4 998cc) 30 laps in 43m 27.3s at 132.550 km/h

2nd - Richard James David "Dick" Attwood (Lola T55 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 43m 27.4s

3rd - Jochen Rindt (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 43m 40s

4th - Jacques Maglia (Lotus 32 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 44m 4.2s

5th - Joseph Schlesser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 44m 7.5s

6th - Paul Hawkins (Alexis Mk 5 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 44m 25.8s

7th - Lodovico Scarfiotti (De Sanctis F2/65 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 29 laps

8th - Eric Offenstadt (Cooper T75 B.R.M. s4 998cc) 29 laps

9th - Bruno Deserti (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 28 laps

10th - Carlo Franchi (Cooper T71 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 24 laps

11st - David Prophet (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 20 laps

FL: Anthony Maggs (Lola T55 B.R.M. s4 998cc) 15th lap in 1m 25.6s at 134.579 km/h

 

TIME SUM

1st - Richard James David "Dick" Attwood (Lola T55 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 60 laps in 1h 27m 30.6s at 131.632 km/h

2nd - Anthony Maggs (Lola T55 B.R.M. s4 998cc) in 1h 27m 50.1s

3rd - Jochen Rindt (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 28m 21.1s

4th - Joseph Schlesser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 29m 7.1s

5th - Jacques Maglia (Lotus 32 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 59 laps

6th - Lodovico Scarfiotti (De Sanctis F2/65 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 58 laps

7th - Bruno Deserti (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 57 laps

8th - Paul Hawkins (Alexis Mk 5 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 57 laps

9th - Eric Offenstadt (Cooper T75 B.R.M. s4 998cc) 55 laps

10th - Carlo Franchi (Cooper T71 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 48 laps

11st - David Prophet (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 48 laps

July 18 GERMANY(Grosser Preis von Solitude)

Solitudering, 11417m

 

1st - Christopher Arthur "Chris" Amon (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 18 laps in 1h 13m 36.8s at 167.500 km/h

2nd - Alan Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 13m 46.3s

3rd - Gerhard Mitter (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

4th - Peter Revson (Lotus 32 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 14m 4.6s

5th - Kurt Ahrens jr (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 14m 10.6s

6th - Michael Beckwith (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 14m 26.8s

7th - Joseph Schlesser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 15m 0.8s

8th - Silvio Moser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 15m 32.8s

9th - Hans Hermann (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 16m 5.8s

10th - Eric Offenstadt (Cooper T76 B.R.M. s4 998cc) in 1h 16m 13.8s

11st - Roy G. Pike (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 17 laps

12nd - Ian E. Raby (Merlyn Mk 2 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 17 laps

13rd - John Barrie (Lotus 32 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 16 laps

14th - Bernard Collomb (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

Trevor Taylor (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF (clutch)

Brian Hart (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF (rear suspension)

Jacques Maglia (Lotus 32 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF (out of road)

August 8 ITALY(XV Gran Premio di Pergusa)

Circuito di Pergusa, 4803m

 

1st heat

1st - Jochen Rindt (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 20 laps in 27m 19.7s at 210.665 km/h

2nd - Michael Beckwith (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 27m 25.8s

3rd - Joseph Schlesser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 27m 57.3s

4th - Christopher Arthur "Chris" Amon (Cooper T76 B.R.M. s4 998cc) in 27m 57.5s

5th - John Rhodes (Cooper T76 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 19 laps

6th - Josef Siffert (Cooper T76 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 19 laps

7th - Robert Bondurant (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 19 laps

8th - Bernard Plaisance (Cooper T76 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 17 laps

Frank Gardner (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF 4th lap

Padoan () DNF 12nd lap

FL: Michael Beckwith (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 3rd lap in 1m 20.2s at 215.354 km/h

 

2nd heat

1st - Alan B. Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 20 laps in 27m 19.3s at 210.717 km/h

2nd - Peter Revson (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 27m 40.4s

3rd - Silvio Moser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 27m 56.8s

4th - Jacob Epstein (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 19 laps

5th - Eric Offenstadt (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 19 laps

6th - "Geki" (BWA Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 19 laps

7th - Mario Casoni (De Sanctis Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 19 laps

8th - Bernard Collomb (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 18 laps

9th - Henri Grandsire (Alpine A272 Renault s4 997cc) 17 laps

Carlo Franchi (De sanctis Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF

Alan Rollinson (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) OOMT

FL: Silvio Moser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 17th lap in 1m 20.5s at 214.551 km/h

 

FINAL

1st - Alan B. Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 30 laps in 40m 58.4s at 210.783 km/h

2nd - Jochen Rindt (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 40m 58.6s

3rd - Michael Beckwith (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 41m 21.2s

4th - Peter Revson (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 41m 21.3s

5th - Joseph Schlesser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 42m 7.7s

6th - Christopher Arthur "Chris" Amon (Cooper T76 B.R.M. s4 998cc) in 42m 7.8s

7th - Silvio Moser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 29 laps

8th - Eric Offenstadt (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 29 laps

9th - Jacob Epstein (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 29 laps

10th - Josef Siffert (Cooper T76 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 28 laps

11st - Bernard Collomb (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 27 laps

12nd - Carlo Franchi (De sanctis Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 22 laps

13rd - Henri Grandsire (Alpine A272 Renault s4 997cc) 20 laps

Mario Casoni (De Sanctis Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF 5th lap

Bernard Plaisance (Cooper T76 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF 7th lap

FL: Peter Revson (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1m 19.1s at 213.348 km/h

August 15 SWEDEN(Kanonloppet)

Karlskoga Circuit, 3000m

 

Formula 2 1000cc

1st - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 30 laps in 42m 45s

2nd - Denis Hulme (Brabham BT16 Honda s4 998cc) in 42m 45.7s

3rd - Joakim Bonnier (Lola T61 B.R.M. s4 998cc) in 42m 40.8s

4th - Michael Henderson Spence (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 43m 42.2s

5th - Richard James David Atwwood (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 29 laps

6th - Paul Hawkins (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 29 laps

7th - David Pophet (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 29 lap

James Clark (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

FL: John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1m 24.6 at 127.800 km/h

 

Formula 3 1000cc

1st - Christopher Irwin (Merlyn MK 9 Ford-Holbay s4 997cc) 20 laps in 30m 5.4s

2nd - Picko troberg (Brabham BT16 Ford-Holbay s4 997cc) in 30m 6s

3rd - Peter Kenneth Gethin (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 30m 22.9s

4th - R. C. Brash (Merlyn Mk 9 Ford-Holbay s4 997cc) in 30m 22.9s

5th - Jorgen Ellekaer (Brabham BT16 Ford-Holbay s4 997cc) 19 laps

6th - Tom Trana (Lotus 31 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 19 laps

7th - E. Haglund (Brabham BT15 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 19 laps

Picko Troberg (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

FL: Picko Troberg (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 1m 28.4 at 122.100 km/h

October 24 ITALY(X Coppa d'Oro di Sicilia)

Circuito di Siracusa, 5500m

 

1st - Silvio Moser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 40 laps in 1h 19m 29.8s at 166.004 km/h

2nd - Francesco Ghezzi (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 19m 36s

3rd - "Tiger" (De Sanctis 65-2 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 37 laps

4th - Guglielmo Bellasi (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 35 laps

5th - Jean Vinatier (Alpine A272 Renault s4 997cc) 33 laps

6th - Carlo Franchi (De Sanctis 65-2 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 32 laps

Gianclaudio "Clay" Regazzoni (Brabham Bt16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF (out of road)

"Geki" (Wainer Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF (out of road)

Patrick dal Bo (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF (engine)

Eric Offenstadt (Cooper T76 B.R.M. s4 998cc) DNF (gearbox)

Henri Grandsire (Alpine A272 Renault s4 997cc) DNF (accelerator)

Guy Ligier (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF (engine)

Joanthan Williams (De Sanctis 65-2 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF (engine)

FL: Silvio Moser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1m 55.7s at 171.132 km/h

Italy

September Trofeo Giorgio Costantini

Autodromo di Vallelunga, 1800m

 

Formula K-250

FINAL

1st - Edward H. Swart (Tecno Ducati s2 249cc) 20 laps in 27m 15.6s at 99.045 km/h

2nd - Gianluigi Picchi (Tecno Ducati s2 249cc) in 27m 20.4s

3rd - Claudio Francisci (Tecno Ducati s2 249cc) in 27m 31.1s

4th - Rolf Skoghag (Tecno Ducati s2 249cc) in 28m 0.5s

5th - Luana Francisci (Tecno Ducati s2 249cc) in 28m 22.5s

6th - Jean Louis Haxhe (Tecno Ducati s2 249cc) 19 laps

7th - Claudio Rubeis (Tecno Ducati s2 249cc) 19 laps

8th - V. Bertolucci (Tecno Ducati s2 249cc) 19 laps

9th - G. Colomba (Tecno Ducati s2 249cc) 19 laps

10th - ??? (Tecno Ducati s2 249cc) 19 laps

11st - O. Francone (Tecno Ducati s2 249cc) 18 laps

12nd - A. Garavaglia (Tecno Ducati s2 249cc) 18 laps

13rd - Salvatore Genovese (Tecno Ducati s2 249cc) 18 laps

October 3 IV Coppa Settecolli

Autodromo di Vallelunga, 1800m

 

1st - Claudio Francisci (Tecno Ducati s2 249cc) 20 laps in 22m 18.2s at 96.876 km/h

2nd - Salvatore Genovese (Tecno Ducati s2 249cc) in 23m 12.2s

3rd - Giuseppe Paparusso (Tecno Ducati s2 249cc) in 23m 13.1s

4th - Volta (Tecno Ducati s2 249cc) 19 laps

5th - Rubeis (Tecno Ducati s2 249cc) 19 laps

FL: Claudio Francisci (Tecno Ducati s2 249cc) in 1m 5.8s at 98.480 km7h

France

May ???

Circuit de Magny Cours

 

Formula 3 1000cc

1st - Roy G. Pike (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

2nd - Michael Knight (Cooper T72 Ford-Holbay s4 997cc)

3rd - John Cardwell (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

4th - Charles Crichton-Stuart (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

5th - Philippe Vidal (Alpine A271 Renault s4 997cc)

June Prix de La Chatre

Circuit de La Chatre, 1267m

 

Formula 3 1000cc

1st - Silvio Moser (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

2nd - John Cardwell (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

3rd - Christopher Irwin (Lola T55 Ford-Holbay s4 997cc)

4th - Roy G. Pike (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

August Prix de Nogaro

Circuit de Nogaro, 1752m

 

Formula 3 1000cc

1st - Trevor Blokdyk (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

2nd - Davies (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

3rd - Jean Pierre Jaussaud (Matra MS1 Ford-Holbay s4 997cc)

 

Tourism cars

1st - Philippe Farjon (Ford Cortina Lotus s4 1558cc)

 

Formula 4

1st - Aumont (Panhard)

Belgium

June Grand Prix des Frontieres

Circuit de Chimay, 10870m

 

Formula 3 1000cc

1st heat

1st - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

2nd - Martin Davies (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

3rd - Patrick dal Bo (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

4th - Picko Troberg (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

2nd heat

1st - John Cardwell (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

2nd - Jacques Bernusset (Cooper T76 Ford-Holbay s4 997cc)

FINAL

1st - John Cardwell (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

2nd - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

3rd - Martin Davies (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

4th - Picko Troberg (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

5th - Patrick dal Bo (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

6th - Mauro Bianchi (Alpine A271 Renault s4 997cc)

Netherlands

August Zandvoort Trophies

Zandvoort Circuit, 4193m

 

Formula 3 1000cc

1st - Kurt Ahrens jr (Brabham BT 15 Ford-Holbay s4 997cc)

2nd - Trevor Blokdyk (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

3rd - Christopher Irwin (Merlyn Mk 9 Ford-Holbay s4 997cc)

Mauro Bianchi (Alpine A271 Renault s4 997cc) DNS

 

Tourism cars

1st - Bo Ljungfeld (Ford Mustang v8 4375cc)

 

GT cars

1st - Bernardus Marinus Pon (Porsche 904GTS b8 1966cc)

Spain

May 9 IV Trofeo Juan Jover

Circuito Parque Montjuich, 3790m

 

Formula 3 1000cc

1st manche

1st - Corrado Manfredini (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) 15 laps in 28m 43.19s at 118.788 km/h

2nd - Chambers (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 28m 43.96s

3rd - "Geki" (BWA 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 28m 48.07s

4th - Ernesto "Tino" Brambilla (Wainer 65 Ford-Holbay s4 997cc) in 28m 59.36s

5th - Francisco Godia Sales (De Sanctis Ford-Holbay s4 997cc) in 29m 48.28s

6th - Juan Fernandez (Alpine A270 Renault s4 997cc) in 29m 50.37s

7th - Palmero (Merlyn Mk 6 Ford-Holbay s4 997cc) in 30m 10.18s

8th - Franchi (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) 14 laps

José Rosinski (Alpine A271 Renault s4 997cc)

 

2nd manche

1st - "Geki" (BWA 65 Ford-Holbay s4 997cc) 15 laps in 28m 51.11s at 118.244 km/h

2nd - Francisco Godia Sales (De Sanctis Ford-Holbay s4 997cc) in 29m 36.54s

3rd - José Rosinski (Alpine A271 Renault s4 997cc) in 29m 37.10s

4th - Guillot (Merlyn Mk 6 Ford-Holbay s4 997cc) in 30m 37.88s

5th - Laurent (Brabham BT9 Ford-Holbay s4 997cc) in 30m 38.92s

6th - Franchi (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) 14 laps

 

TIME SUM

1st - "Geki" (BWA 65 Ford-Holbay s4 997cc) 30 laps in 57m 34.30s at 118.516 km/h

2nd - Francisco Godia Sales (De Sanctis Ford-Holbay s4 997cc) in 59m 23.82s

3rd - Guillot (Merlyn Mk 6 Ford-Holbay s4 997cc) 29 laps

4th - Laurent (Brabham BT9 Ford-Holbay s4 997cc) 29 laps

5th - Palmero (Merlyn Mk 6 Ford-Holbay s4 997cc) 29 laps

6th - Franchi (Wainer Ford-Holbay s4 997cc) 28 laps

Portugal

July 25 XI Gran Premio de Portugal

Circuito de Oporto, 3450m

 

Formula 3 1000cc

1st - Rodney Benting (Cooper T76 Ford-Holbay s4 997cc) 45 laps

2nd - John Fenning (Cooper T76 Ford-Holbay s4 997cc)

3rd - Charles Chricton-Stuart (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

Jürg Dubler (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) DNF

Denmark

August 22 Copenhagen Grand Prix

Roskilde Ring, 1400m

 

Formula 3 1000cc

1st - Kurt Ahrens jr (Brabham BT15 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 40 laps in 18m 22.8s

2nd - Trevor Blokdyk (Brabham BT15 Ford-Coworth s4 997cc) in 18m 25.1s

3rd - Christopher Irwin (Merlyn Mk 9 Ford-Holbay s4 997cc) in 18m 25.2s

4th - Jürg Dubler (BRabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 18m 47.4s

5th - Jörgen Ellekaer (Brabham BT9 Ford-Holbay s4 997cc) in 18m 57.3s

6th - Peter Kenneth Gethin (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 19m 0.1s

7th - Ingve Rosqvist (Cooper T72 Ford-Holbay s4 997cc)

Eric Banting (Cooper T76 Ford-Holbay s4 997cc)

Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc)

Jugoslavia

??? Grand Prix de l'Adriatique

Opatjia Circuit, 6000m

 

Formula Junior

1st - Manfred Mohr (Brabham BT15 Ford-Cosworth s4 997cc) at 139.050 km/h

Czechoslovakia

??? Prachovske Skaly

Jicin, 14500m

 

1st - Leo Mattila(FIN) (Cooper T72 BMC s4 998cc) 8 laps in 55m 53.1s at 124.500 km/h

2nd - Alois Gbelec(CZE) (Melkus Wartburg s3 992cc) in 57m 45.3s

3rd - Vaclav Bobek(CZE) (Škoda s3 988cc) in 58m 25.7s

4th - Vladimir Hubaceck(CZE) (Melkus Wartburg s3 992cc) in 1h 0m 45.1s

5th - Milan Nevole(CZE) (Melkus Wartburg s3 992cc) in 1h 1m 31.6s

6th - Manfred Bretschneider(DDR) (Melkus Wartburg s3 992cc) in 1h 2m 29.5s

??? VII Cena Slovenska

Piestiany

 

1st - Max Byczkowsi(DDR) (Melkus Wartburg s3 992cc) in 51m 10.1s at 127.380 km/h

2nd - Leo Mattila(FIN) (Cooper T72 BMC s4 998cc) in 51m 50s

3rd - Lehmann(DDR) (SEG Wartburg s3 992cc) in 53m 20.2s

4th - Vladimir Hubaceck(CZE) (Melkus Wartburg s3 992cc) in 53m 38.2s

5th - Hans Roediger(DDR) (Melkus Wartburg s3 992cc) in 54m 34.2s

Great Britain

March 12 B.A.R.C. Members Race Meeting

Goodwood Circuit, 3861m

 

GT cars

1st - John Miles (Diva GT D-Type Ford s4 1650cc) 10 laps at 137.038 km/h

2nd - Mockford (Diva GT D-Type Ford s4 1650c)

3rd - Wingfield (TVR Grantura GT Ford s4 997cc)

4th - Campbell (Elva Courier M.G. s4 1588cc)

5th - Scrimgeour (Turner GT Ford s4 997cc)

Smith (Ginetta G4 Ford s4 1498cc)

 

Formula Libre

1st - C. M. M. Williams (Lotus 23B BMW s4 1780cc) 10 laps at 152.774 km/h

2nd - Moore (Cooper T61 Ford v8 4727cc)

3rd - Lumden (Jaguar E-Type s6 3781cc)

4th - Neil H. Dangerfield (AC Cobra Roadster Ford v8 4727cc)

J. W. Dean (Lotus 30 Ford v8 4727cc) DNF

 

Saloon cars

1st - P. Dodd (Jaguar 3.8 Mk 2 s6 3781cc) 7 laps at 136.604 km/h

2nd - Cave (Austin A40 Mk II Farina s4 1098cc)

3rd - Nicholls (Ford Cortina Lotus s4 1558cc)

4th - Swanton (Ford Anglia Super E123 s4 1198cc)

5th - Terry Drury (Ford Anglia Special s4 1650cc)

6th - Merfield (Ford Cortina Special Ford v8 4727cc)

 

Sport cars

1st - Thomas Hitchcock (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 2200cc) 10 lap at 134.963 km/h

2nd - C. M. M. Williams (Lotus 23B BMW s4 1780cc)

3rd - Beckett (Lister Sport Jaguar s6 3781cc)

4th - Robin Michael Widdows (Lotus 23B Ford-Cosworth TwinCam s4 1594cc)

5th - J. W. Dean (Lotus 30 Ford v8 4727cc)

6th - Stiller (Lotus 23B Ford-Cosworth TwinCam s4 1594cc)

FL: Thomas Hitchcock (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 2200cc) at 139.017 km/h

 

Formula 3 1000cc

1st - Charles Chricton-Stuart (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 10 lap at 130.216 km/h

2nd - Derek Bell (Lotus 35 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc)

3rd - Baker (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc)

FL: Charles Chricton-Stuart (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) at 133.418 km/h

 

GT cars

1st - H. K. Bernand (Lotus Elan 26 s4 1558cc) 10 laps at 115.317 km/h

2nd - Lumsden (Jaguar E-Type s6 3781cc) at 27.6s

3rd - St. Quentin (Lotus Elan 26 s4 1558cc)

4th - Gould (Ginetta G4 Ford s4 1650cc)

5th - Konig (Lotus Elan 26 s4 1558cc)

6th - Runham (Jaguar E-Type s6 3781cc)

7th - Tudor-Owen (Lotus Elan 26 s4 1558c)

 

Handicap Race

1st - D. Negus (Morris Mini Cooper S s4 1297cc) 5 laps at 114.255 km/h

2nd - Smith (Morri Mini Cooper s4 997c)

3rd - Larence (Morris Mini Cooper S s4 1297cc)

4th - Digby (Austin A40 s4 1098cc)

5th - ??? (Vauxhall VX4/90 s4 1598cc)

March 13 Daily Mail Race of Champions

Brands Hatch Circuit, 4260m

 

Formula 1 1500cc

1st manche

1st - James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 40 laps in 1h 4m 14s at 159.320 km/h

2nd - Daniel Sexton Gurney (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 1h 4m 34.8s

3rd - Michael Henderson Spence (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 1h 5m 3.8s

4th - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 1h 5m 24s

5th - Graham Norman Hill (B.R.M. P261 v8 1498cc) in 1h 5m 25.6s

6th - John Surtees (Ferrari 158/64 v8 1489cc) in 1h 5m 29.2s

7th - John Young "Jackye" Stewart (B.R.M. P261 v8 1498cc) in 1h 5m 35.6s

8th - Joakim Bonnier (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 39 laps

9th - Frank Gardner (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) 39 laps

10th - Richard James David "Dick" Attwood (Lotus 25 B.R.M. v8 1498cc) 39 laps

11st - Josef Siffert (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) 39 laps

12nd - Bruce Leslie McLaren (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 39 lap

13rd - Jochen Rindt (Cooper T73 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 39 laps

14th - John Taylor (Cooper T73 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 38 laps

15th - Ian E. Raby (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) 37 laps

16th - Lodovico Scarfiotti (B.R.M. P57 v8 1498cc) 28 laps

Masten Gregory (B.R.M. P57 v8 1498cc) DNF

Robert Anderson (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF

Stanley Michael Bailey "Mike" Hailwood (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) DNF

Joseph Schlesser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF

Robert Bloor (Brabham BT7 Ford-Cosworth s4 1498cc) DNS

Alan Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNS

Paul Hawkins (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNS

John Rhodes (Cooper T67 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNS

FL: James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 1m 35.6 at 160.750 km/h

2nd manche

1st - Michael Henderson Spence (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 40 laps in 1h 6m 38.2s at 153.560 km/h

2nd - Joakim Bonnier (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) in 1h 6m 45s

3rd - Frank Gardner (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) in 1h 6m 55s

4th - John Young "Jackye" Stewart (B.R.M. P261 v8 1498cc) in 1h 7m 7.6s

5th - Bruce Leslie McLaren (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 1h 7m 31.2s

6th - Josef Siffert (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) in 1h 7m 33.6s

7th - Jochen Rindt (Cooper T73 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 39 laps

8th - John Taylor (Cooper T73 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 39 laps

9th - Ian E. Raby (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) 38 laps

Robert Anderson (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF

John Surtees (Ferrari 158/64 v8 1489cc) DNF

Stanley Michael Bailey "Mike" Hailwood (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) DNF

James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF

Graham Norman Hill (B.R.M. P261 v8 1498cc) DNF

Daniel Sexton Gurney (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF

Robert Bloor (Brabham BT7 Ford-Cosworth s4 1498cc) DNF

Richard James David "Dick" Attwood (Lotus 25 B.R.M. v8 1498cc) DNF

John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF

John Rhodes (Cooper T73 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF

Paul Hawkins (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF

Alan Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNS

Joseph Schlesser (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNS

Lodovico Scarfiotti (B.R.M. P57 v8 1498cc) DNS

Masten Gregory (B.R.M. P57 v8 1498cc) DNS

FL: James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 1m 35.4s at 160.930 km/h

TIME SUM

1st - Michael Henderson Spence (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 80 laps in 2h 11m 42s at 155.390 km/h

2nd - John Young "Jackye" Stewart (B.R.M. P261 v8 1498cc) 80 laps in 2h 12m 41.6s

3rd - Joakim Bonnier (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 79 laps

4th - Frank Gardner (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) 79 laps

5th - Josef Siffert (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) 79 laps

6th - Bruce Leslie McLaren (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 79 laps

7th - Jochen Rindt (Cooper T73 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 78 laps

8th - Trevor Taylor (Cooper T73 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 77 laps

9th - Ian E. Raby (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) 67 laps

10th - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 67 laps

11st - Richard James David "Dick" Attwood (Lotus 25 B.R.M. v8 1498cc) 64 laps

 

Tourism cars - Ilford Trophy

1st - Roy F. Pierpoint (Ford Mustang v8 4375cc) 20 laps in 39m 1s at 131.162 km/h

2nd - Michael salmon (Ford Mustang v8 43875cc) in 39m 1.8s

3rd - A. Baldet (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 40m 4.4s

4th - John Rhodes (Morris Mini Cooper S s4 1275cc) in 40m 8s

5th - Gawain Baillie (Ford Mustang v8 4375cc) in 40m 24s

6th - H. Ratcliffe (Morris Mini Cooper S s4 1275cc) in 40m 42.8

James Clark (Ford Cortina Lotus s4 1558cc)

FL: James Clark (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 1m 54.8s at 133.737 km/h

March 20 B.A.R.C. Race Meeting

Silverstone Circuit, 4710m

 

Sport cars

1st - James Clark (Lotus 30 Ford v8 4727cc) 18 lap in 42m 6.4s at 120.830 km/h

2nd - John Surtees (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) 17 laps

3rd - John Peterson (Lola GT Coventry-Climax FPF s4 2457cc) 17 laps

4th - Trevor Taylor (Aurora BMC s4 1275cc) 16 laps

5th - Harry Stiller (Lotus 23B Ford-Cosworth TwinCam s4 1594cc) 16 laps

6th - G. Oliver (Lotus 23B Ford-Cosworth TwinCam s4 1594cc) 16 laps

FL: John Surtees (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) in 2m 1s

 

Formula 3 1000cc

1st - Warwick Banks (Cooper T76 BMC s4 998cc) 10 lap in 21m 47s

2nd - Peter Kenneth Gethin (Lotus 35 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 22m 22s

3rd - C. Baker (Cooper T76 BMC s4 998cc) in 22m 23s

4th - Charles Crichton-Stuart (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 22m 25.8s

5th - Kurt Ahrens jr (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 22m 36s

6th - C. Lucas (Brabham BT15 ford-Holbay s4 997cc) in 22m 56.5s

FL: Warwick Banks (Cooper T76 BMC s4 998cc) in 2m 6.2s

April 3 Mid-Cheshire M.C. International Race Meeting

Oulton Park Circuit, 4465m

 

Formula 2 1000cc

1st - Denis Hulme (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 40 laps in 1h 8m 39.6s at 155.317 km/h

2nd - John Young "Jackye" Stewart (Cooper T76 B.R.M. s4 998cc) in 1h 8m 58.6s

3rd - Alan Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 9m 22.4s

4th - Anthony Maggs (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 9m 43.6s

5th - Michael Beckwith (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 9m 47s

6th - Anthony Hegbourne (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 10m 23.6s

7th - David Prophet (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

8th - Christopher Irwin (Merlyn Mk 9 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

9th - W. Bradley (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

10th - Jacques Maglia (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

11st - A. Wyllie (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

12nd - Christopher Arthur "Chris" Amon (Merlyn Mk 9 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

13rd - Trevor Taylor (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

Jochen Rindt (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF

Graham Norman Hill (Brabham BT16 B.R.M. s4 998cc) DNF

FL: Jochen Rindt (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1m 41.4s at 157.747 km/h

 

Formula 3 1000cc

1st - Roy G. Pike (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

2nd - Warwick Banks (Cooper T76 B.M.C. s4 997cc)

3rd - Charles Chrcton-Stuart (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

4th - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

5th - Bayne (Lotus 35 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc)

April 3 B.A.R.C. Members Race Meeting

Goodwood Circuit, 3861m

 

Marquee cars

1st - M. D. C. C. Campbell (Elva Courier M.G. s4 1798cc) 5 lap at 136.668 km/h

2nd - Wingfield (TVR Grantura Ford s4 1650cc) at 5.8s

3rd - Houe (Morgan Plus Four Mk II s4 1991cc)

4th - Covill (Elva Courier M.G. s4 1588c)

 

Saloon cars

1st - T. Kirby (Austin Mini Cooper S s4 1275cc) 7 laps at 125.823 km/h

2nd - Mason (Austin Mini Cooper S s4 1275cc)

3rd - Wilding (Morris Mini Cooper S s4 1275cc)

4th - Howard (Hillman Imp s4 875cc)

 

Sport cars

1st - S. J. Taylor (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 2200cc) 10 laps at 150.055 km/h

2nd - Michael Sparrow (AC Cobra Roadster Ford v8 4727cc)

3rd - Peter J. S. Lumsden (Jaguar E-Type s6 3781cc)

4th - Digby (AC Cobra Roadster Ford v8 4727cc)

Gubleman (Bobsy Ford-Cosworth s4 1498cc)

Delmer-Morgan (Lotus 23B Ford-Cosworth s4 1498cc)

C. M. M. Williams (Elva Mk 8 BMW s4 1780cc) DNF 1st lap (blown engine)

FL: S. J. Taylor (BRabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 2200cc) at 153.772 km/h

 

GT cars

1st - Peter J. S. Lumsden (Jaguar E-Type s6 3781cc) 10 laps at 150.457 km/h

2nd - Michael Sparrow (AC Cobra Roadster Ford v8 4727cc)

3rd - Neil H. Dangerfield (AC Cobra Roadster Ford v8 4727cc)

4th - Burnand (Lotus Elan 26 s4 1558cc)

5th - Denham (Marcos GT Ford-Cosworth s4 1498cc)

6th - Runham (Jaguar E-Type s6 3781cc)

7th - Mortimer (Marcos GT Ford s4 997cc)

8th - Beeson (Diva GT Ford s4 1650cc)

9th - White (M.G. Midget s4 1098cc)

St. Quintin (Lotus Elan 26 s4 1558cc) DNF (crash)

 

Saloon cars

1st - Douglas P. Merfield (Ford Cortina v8 4727cc) 7 laps at 137.633 km/h

2nd - Dodd (Jaguar 3.8 MK 2 s6 3781cc) at 2.8

3rd - Peer (Ford Anglia s4 1800cc)

4th - Cave (Austin A40 s4 1098cc)

5th - Lawrence (Morris Mini Cooper S s4 1275cc)

6th - Nicholon (Ford Cortina Lotus s4 1558cc)

7th - Terry Drury (Ford Anglia s4 1718cc)

Winney (Ford Cortina GT s4 1498cc)

Negus (Morris Mini Cooper S s4 1275cc) DNF (lost wheel)

FL: Douglas P. Merfield (Ford Cortina v8 4727cc) at 140.996 km/h

 

Handicap Race A

1st - B. W. Beardman (M.G. MG-B s4 1798cc) 5 laps at 129.299 km/h

2nd - Sawyer-Hoare (Lotus 23 Ford-Cosworth s4 1498cc)

3rd - Pollard (M.G. MG-B s4 1798cc)

4th - Hill (M.G. MG-B s4 1798cc)

 

Handicap Race B

1st - P. F. Whitaker (Morris Mini Cooper S s4 1275cc) 5 lap at 128.012 km/h

2nd - Digby (Austin A40 s4 1098cc)

3rd - Dodd (Jaguar 3.8 MK 2 s6 3781cc)

Marshall (Morris Mini Cooper S s4 1275cc) DNF (fuel pipe)

Howard (Hillman Imp s4 875cc) DNF (no oil pressure)

Wardle (Renault 8 s4 956cc) DNF (brakes)

April 10 Autocar Trophy

Snetterton Circuit, 4360m

 

Formula 2 1000cc

1st manche

1st - John Young Steart (Cooper T76 B.R.M. s4 998cc) 25 lap

2nd - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT16 Honda s4 998cc)

3rd - Michael Beckith (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

James Clark (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

FL: James Clark (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1m 34.6

 

2nd manche

1st - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT16 Honda s4 998cc)

2nd - James Clark (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

3rd - Richard James David "Dick" Attwood (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

Michael Beckith (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

Graham Norman Hill (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

 

TIME SUM

1st - Graham Norman Hill (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 50 laps in 1h 20m 54.2s

2nd - Michael Beckith (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 21m 47.4s

3rd - James Clark (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 21m 53

4th - Richard James David "Dick" Attwood (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 22m 21.2s

5th - Alan Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 22m 49s

April 19 B.A.R.C. Goodwood Easter Monday Race Meeting

Goodwood Circuit, 3861m

 

Formula 1 1500cc - Sunday Mirror Trophy

1st - James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 42 laps in 57m 33.8s at 169.090 km/h

2nd - Graham Norman Hill (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) in 57m 58s

3rd - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 58m 24.6s

4th - Bruce Leslie Mclaren (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 41 laps

5th - Joakim Bonnier (Brabham BT11 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 41 laps

6th - Richard James David "Dick" Attwood (Lotus 25 B.R.M. v8 1498cc) 41 laps

7th - James Taylor (Cooper T73 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) 40 laps

8th - John Rhodes (Cooper T73 Ford-Cosworth s4 1498cc) 39 laps

9th - Daniel Sexton Gurney (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) 37 laps

10th - John Young "Jackye" Stewart (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) 37 laps

11st - John Cardwell (Brabham BT7 Ford-Cosworth s4 1498cc) 37 laps

12nd - Rodney Bloor (Brabham BT7 Ford-Cosworth s4 1498cc) 37 laps

Michael Henderson Spence (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF (injection)

Paul Hawkins (Lotus 25 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 2nd lap (oil pressure)

Robert Anderson (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) DNF 20th lap (accident)

Jochen Rindt (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 20th lap (accident)

Josef Siffert (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) DNF 28th lap (accident)

FL: James Clark (Lotus 33 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 1m 20.4s at 172.970 km/h

 

Formula 3 1000cc - Chichester Cup

1st - Roy G. Pike (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 10 laps in 16m 17.2s at 142.260 km/h

2nd - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 16m 17.8s

3rd - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 16m 26.4s

4th - Long (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 16m 34.2s

5th - Charles Crichton-Stuart (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 16m 34.8s

6th - John Fenning (Merlyn Mk 9A Ford-Holbay s4 997cc) in

FL: Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 1m 33s at 150.070 km/h

 

Tourism cars - St. Mary Trophy

1st - James Clark (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) 5 laps in 9m 1s at 128.470 km/h

2nd - Jack G. Sears (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 9m 12s

3rd - Michael Salmon (Ford Mustang v8 4735cc) in 9m 23.6s

4th - Roy F. Pierpoint (Ford Mustang v8 4375cc) in 9m 23.6

5th - John Handley (Morris Mini Cooper S s4 1275cc) in 9m 27.8s

6th - M. Campbell-Cole (Morri Mini Cooper 4 997cc) in 9m 57s

FL: James Clark (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 1m 46s at 131.150 km/h

 

GT cars - Sussex Trophy

1st - Roger Mac (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc) 15 laps in 22m 33.2s at 153.970 km/h

2nd - Jack G. Sears (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc) in 22m 40s

3rd - Peter H. Sutcliffe (Ferrari 250GTO v12 2953cc) in 23m 4.8s

4th - Michael Salmon (Ferrari 250GTO v12 2953cc) in 23m 12s

5th - P. Lumsden (Jaguar E-Type s6 4235cc)

6th - Wansborough (Jaguar E-Type s6 4235cc)

R. Parsons (Lotus Elan 26 s4 1558cc) in 23m 30s

J. B. Wingfield (TVR Grantura 1800 Mk IV M.G. s4 1798cc) 14 laps

J. MacKay (Lotus 11-GT Coventry-Climax FWA s4 1098cc) 14 laps

R. Parsons (Lotu Elan 26 s4 1558cc)

FL: P. Lumsden (Jaguar E-Type s6 3781cc) in 1m 28.2s at 157.620 km/h

 

Sport cars - Lavant Cup

1st - James Clark (Lotus 30 Ford v8 4727cc) 21 laps in 29m 14s at 166.470 km/h

2nd - Bruce Leslie Mclaren (McLaren-Elva Oldsmobile v8 4200cc) in 29m 43s

3rd - David Wishart Hobbs (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) in 30m 38s

4th - Roy F. Pierpoint (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) 20 laps

Hugh P. K. Dibley (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) 20 laps

Denis Hulme (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 2200cc) 20 laps

up to 2000cc

1st - Sidney Taylor (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960cc) 20 laps

2nd - Thomas Hitchcock (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960cc) 20 laps

3rd - Robin Michael Widdows (Lotus 23B Ford-Cosworth 4 1594cc) 18 laps

4th - J. Bouckly (Merlyn Mk 8 Ford-Cosworth TwinCam s4 1594cc) 17 laps

up to 1150cc

1st - John Hine (Lotus 23B Ford-Cosworth 4 997cc)

FL: James Clark (Lotus 30 Ford v8 4727cc) in 1m 20.8s at 172.110 km/h

April 24 Vintage S.C.C. Race Meeting

Silverstone Club Circuit, 2581m

 

GP Itala Trophy

1st - George H. G. Burton (Sunbeam Tiger v12 4000cc) 10 laps at 122.171 km/h

2nd - F. A. Sowden (Bentley 8 Litre s6 7965cc) at 42.6s

3rd - B. J. Simpson (Frazer-Nash AC s4 1991cc)

4th - ??? (G.N. AC)

Williamson (Bentley 4.5 Litre s4 4396c) DNF

Gilbert (Bugatti Type 37 s4 1495cc) DNF

FL: George H. G. Burton (Sunbeam Tiger v12 4000cc) at 124.520 km/h

 

All comers Handicap

1st - A. S. Cottham (Connaught F2/54 s4 1964cc) at 127.883 km/h

2nd - Daniel Margulies (Connaught A-Type s4 1964cc)

3rd - Bergel (Maserati 250F s6 2493cc)

4th - Brewer (E.R.A. s6 1488cc s/c)

5th - J. Brown (Cooper T23 Bristol s6 1971cc)

6th - John Spero (Maserati 250F s6 2490cc)

7th - Wilkes (Cooper T23 Bristol s6 1971cc)

8th - B. Brown (E.R.A. s6 1488cc s/c)

Colin Crabble (Maserati 250F s6 2490cc)

Morin Scott (Maserati 6C/34 s6 3724cc s/c)

Corner (Alfa Romeo P3 s8 2905cc s/c)

Allart (Connaught A-Type s4 1964cc) DNF (blown engine)

Peter Lindsay (E.R.A. R5B s6 1989cc s/c) DNF (broken piston)

 

Voiturettes Trophy

1st - P. J. E. Binn (Riley Nine s4 1089cc) 10 lap at 104.536 km/h

2nd - Peter Moore (Aston-Martin Ulster s4 1495cc)

3rd - Ely (Riley Nine s4 1089cc)

4th - Barry Clarke (Austin Seven Ulster s4 747cc)

5th - Tiedeman (Austin Seven Ulster s4 747c)

Harris (Austin Seven s4 747cc)

Bough (Riley Gamecock s4 1089cc)

 

Merrydown Trophy

1st - J. T. Williamson (Bentley 8 Litre 6 7965cc) 10 lap at 116.797 km/h

2nd - Geoghegan (Frazer-Nash Ulster s4 1493cc)

3rd - B. J. Simpson (Frazer-Nash AC s4 1991cc)

4th - Footit (G.N. AC)

5th - Rose (Bentley 4.5 Litre s4 4396cc)

6th - Quartermaine (Vauxhall 30/98 s4 4224cc)

Morley (Bentley 8 Litre 6 7965cc)

 

Race 1

1st - J. D. Abson (Lagonda Rapier s4 1086cc s/c) 5 laps at 106.869 km/h

2nd - Cairne (Alvis Special s6 3500cc)

3rd - Pilkington (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c)

4th - Zeuner (Bugatti Type 37 4 1495cc)

 

Race 2

th - M. C. Duff (Aston-Martin International s4 1495c) 5 laps at 99.677 km/h

2nd - Stewart (Bentley 4.5 Litre s4 4398cc)

3rd - Densham (Vauhall 30/98 s4 4224cc)

 

Handicap Race 1

1st - B. M. Ross-Turner (Bentley 4.5 Litre s4 4396cc) 5 laps at 111.149 km/h

1st - Roe (Bentley 3.5 Litre s6 3669cc) at 5.8s

3rd - Hutchings (BMW 328 s6 1971cc)

4th - W. E. Wilks (Alfa Romeo 6C-2600 s8 2651cc s/c)

Abson (Lagonda Rapier s6 1086cc s/c)

Mason (Bentley 4.5 Litre s4 4396cc)

 

Handicap Race 2

1st - R. M. Stewart (Bentley 3.0 s6 2996cc) 5 laps at 99.211 km/h

2nd - Purnell (Lagonda 2000 Speed Model) at 5s

3rd - Barker (Napier 1908)

Hogg (Aston-Martin Ulster 4 1495cc)

Retter (Aston-Martin International s4 1495cc)

 

Handicap Race 3

1st - A. Archdale (Frazer-Nash Ulster s4 1493cc) 5 laps at 114.078 km/h

2nd - Duff (Aston-Martin Ulster s4 1495cc)

3rd - Densham (Vauxhall 30/98 s4 4224cc)

 

Handicap Race 4

1st - Peter Lindsay (Maserati 250F s6 2493cc) 5 laps at 129.942 km/h

John P. Spero (Maserati 250F s6 2490cc) DNF

FL: Peter Lindsay (Maserati 25F s6 2493cc) at 134.995 km/h

 

Handicap Race 5

1st - D. J. Balmer (Bentley 3 Litre s6 2996cc) 5 laps at 95.590 km/h

2nd - Besley (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c)

3rd - Purnell I(Lagonda-Rapier s6 1086cc s/c)

Nutter (Bentley 3 Litre s6 2996cc)

May 1 XXX Tourist Trophy

Oulton Park Circuit, 4465m

 

1st heat

1st - Denis Hulme (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 2200cc) 69 laps in 2h at 151.665 km/h

2nd - David Wishart Hobbs (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) 67 laps

3rd - John O. Coundley (McLaren-Elva M1A Oldsmobile v8 4450cc) 67 laps

4th - David R. Piper (Ferrari 250LM v12 3286cc) 67 laps

5th - Thomas Hitchcock (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960cc) 66 laps

6th - Peter H. Sutcliffe (Ferrari 250GTO v12 2953cc) 65 laps

7th - Frank Gardner (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc) 65 laps

8th - John Henry Douglas Whitmore (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc) 65 laps

9th - A. Grant (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc) 64 laps

10th - R. Bond (Jaguar E-Type s6 3781cc) 63 laps

11st - N. Dangerfield (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc) 63 laps

12nd - David Prophet (Lotus 30 Ford v8 4727cc) 62 laps

13rd - D. Wansborough (Jaguar E-Type s6 3781cc) 62 laps

14th - V. Wilson (Lotus 30 Ford v8 4727cc) 62 laps

15th - Jack G. Sears (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc) 61 laps

16th - James Clark (Lotus 30 Ford v8 4727cc) 61 laps

John Surtees (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) DNF

Hugh P. K. Dibley (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) DNF

Bruce Leslie McLaren (McLaren-Elva M1A Oldsmobile v8 4450cc) DNF

Anthony Lanfranchi (Attila Ford v8 4727cc) DNF

Roger Mac (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc) DNF

Michael Salmon (Ferrari 250GTO v12 2953cc) DNF

C. M. M. Williams (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 2200cc) DNF

Christopher Arthur "Chris" Amon (Elva Mk 8 BMW s4 1780cc) DNF

FL: John Surtees (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) in 1m 39.4s at 160.900 km/h

 

2nd heat

1st - David Wishart Hobbs (Lola T70 Ford v8 4727cc) 70 laps in 2h at 154.369 km/h

2nd - Denis Hulme (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 2200cc) 69 laps

3rd - Jack G. Sears (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc) 66 laps

4th - Michael Salmon (Ferrari 250GTO v12 2953cc) 66 laps

5th - David R. Piper (Ferrari 250LM v12 3286cc) 66 laps

6th - John Henry Douglas Whitmore (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc) 65 laps

7th - Peter H. Sutcliffe (Ferrari 250GTO v12 2953cc) 65 laps

8th - A. Grant (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc) 64 laps

9th - John M. Sparrow (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc) 64 laps

10th - David Prophet (Lotus 30 Ford v8 4727cc) 60 laps

11st - Frank Gardner (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc) 54 laps

12nd - R. Bond (Jaguar E-Type s6 3781cc) 44 laps

13rd - John O. Coundley (McLaren-Elva M1A Oldsmobile v8 4450cc) 34 laps

Christopher Arthur "Chris" Amon (Elva Mk 8 BMW s4 1780cc) DNF

V. Wilson (Lotus 30 Ford v8 4727cc) DNF

Thomas Hitchcock (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960cc) DNF

Bruce Leslie McLaren (McLaren-Elva M1A Oldsmobile v8 4450cc) DNF

C. M. M. Williams (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 2200cc) DNF

James Clark (Lotus 30 Ford v8 4727cc) DNF

FL: Bruce Leslie McLaren (McLaren-Elva M1A Oldsmobile v8 4450cc) in 1m 39s at 161.500 km/h

 

TIME SUM

1st - Denis Hulme (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 2200cc) 138 laps in 4h 3m 1.4s at 151.392 km/h

2nd - David Wishart Hobbs (Lola T70 Ford v8 4727cc) 137 laps in 4h 1m 1s

3rd - David R. Piper (Ferrari 250LM v12 3286cc) 133 laps in 4h 3m 36.2s

4th - John Henry Douglas Whitmore (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc) 130 laps in 4h 1m 16.8s at 143.619 km/h

5th - Peter Sutcliffe (Ferrari 250GTO/64 v12 2953cc) 130 laps in 4h 1m 52.8s

6th - Allen Grant (AC Cobra Mk 2 Ford v8 4727cc) 128 laps in 4h 2m 18s

7th - Jack G. Sears (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc) 127 laps in 4h 2m 2s

8th - John Sparrow / N. Dangerfielkd (AC Cobra Mk 2 Ford v8 4727cc) 126 laps in 4h 1m 53.6s/p>

9th - David Prophet (Lotus 30 Ford v8 4260cc) 122 laps in 4h 1m 53.6s

10th - Frank Gardner (AC Cobra Mk 2 Ford v8 4727cc) 119 laps in 4h 1m 30.2s

11st - David Wansbrough (Jaguar E-Type s6 3781cc) 117 laps

12nd - Michael Salmon (Ferrari 250GTO v12 2953cc) 114 laps

13rd - Richard Bond (Jaguar E-TYpe s6 3781cc) 107 laps

14th - James Clark (Lotus 30 Ford v8 4727cc) 102 laps

15th - John O. Coundley (McLaren-Elva Oldsmobile v8 4200cc) 101 laps

John Surtees (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc)

Bruce Leslie Mclaren (McLaren M1A Oldsmobile v8 4200cc)

Thomas Hitchcock (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 2200cc)

Christopher Arthur "Chris" Amon (Elva Mk 8 BMW s4 1780cc)

Christopher Williams (Lotsu 23B BMW s4 1780cc)

Anthony Lanfranchi (Attila Mk 3 Ford v8 4260cc)

B. Mac (AC Cobra Mk 2 Ford v8 4727cc)

M. Wilson (Lotus 30 Ford v8 4260cc)

Neil H. Dangerfield (Ac Cobra Mk 2 Ford v8 4727cc)

Hugh P. K. Dibley (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc)

Roger Natham (Brabham BT8 Oldsmobile v8 4200cc) DNS

FL: Bruce Leslie Mclaren (McLaren M1A Oldsmobile v8 4200cc) in 1m 39s at 161.543 km/h

May 15 17th International Daily Express Trophy

Goodwood Circuit, 3861m

 

Formula 1 1500cc

1st - John Young "Jackye" Stewart (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) in 1h 21m 47s at 179.700 km/h

2nd - John Surtees (Ferrari 158/65 v8 1489cc) in 1h 21m 50s

3rd - Michael Henderson Spence (Lotus 33B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) in 1h 23m 3s

4th - Pedro Rodriguez de la Vega (Lotus 25B Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) in 1h 23m 20.6s

5th - Joakim Bonnier (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) at 1 lap

6th - Bruce Leslie Mclaren (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) at 1 lap

7th - Lorenzo Bandini (Ferrari 158/64 v8 1489cc) at 1 lap

8th - Richard James David "Dick" Attwood (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) at 1 lap

9th - Stanley Michael Bailey "Mike" Hailwood (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) at 1 lap

10th - Paul Hawkins (Lotus 25 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) at 1 lap

11st - John Taylor (Cooper T73 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) at 2 laps

12nd - Ian E. Raby (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) at 2 laps

13rd - Roberto Bussinello (B.R.M. P57 v8 1498cc) at 3 laps

14th - Robert Anderson (Brabham BT7 Coventry-Climax FWMV-IV v8 1498cc) at 8 laps

Denis Hulme (Brabham BT11B Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 7th lap (oil leak)

Christopher Arthur "Chris" Amon (Lotus 25B B.R.M. v8 1498cc) DNF 7th lap (oil leak)

John Rhodes (Cooper T73 Ford-Cosworth s4 1498cc) DNF 16th lap (electrics)

Graham Norman Hill (B.R.M. P261/65 v8 1498cc) DNF 23rd lap (engine)

Jochen Rindt (Cooper T77 Coventry-Climax FWMV-V v8 1498cc) DNF 25th lap (engine)

Frank Gardner (Brabham BT7 B.R.M. v8 1498cc) DNF 25th lap (clutch)

FL: John Surtees (Ferrari 158/65 v8 1489cc) in 1m 33s at 182.340 km/h

 

Formula 3 1000cc

1st - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 25 laps in 42m 49.8s at 164.970 km/h

2nd - Roy G. Pike (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 43m 2.8s

3rd - John Fenning (Merlyn Mk 9 Ford-Holbay s4 997cc) in 43m 19.6s

4th - Trevor Blokdyk (Alexis Mk 5 Ford-Holbay s4 997cc)

5th - Thomas Hitchcock (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

6th - Payne (Lotus 31 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc)

FL: Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 1m 41.6s at 165.910 km/h

 

Sport cars

1st - Bruce Leslie McLaren (McLaren M1A Oldsmobile v8 4450cc) in 38m 39.4s at 182.790 km/h

2nd - Hugh P. K. Dibley (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) in 39m 33.8s

3rd - Jack G. Sears (Lotus 30 Ford v8 4727cc) in 39m 52.6s

4th - Denis Hulme (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 2200cc) at 1 lap

5th - Richard James David "Dick" Attwood (Ford GT40 v8 4727cc) at 2 laps

6th - David Prophet (Lotus 23B Ford-Cosworth TwinCam s4 1594cc) at 2 laps

John Surtees (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) DNF (engine)

 

Tourism cars

1st - Roy Pierpoint (Ford Mustang v8 4375cc) 12 laps in 22m 33s at 150.410 km/h

2nd - Gawain Baillie (Ford Mustang v8 4375cc) in 22m 38.8s

3rd - Jack G. Sears (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 22m 54.2s at 148.080 km/h

4th - Michael Henderson Spence (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 23m 1.6s

5th - Frank Gardner (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 23m 8.8s

6th - Fletcher (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 23m 18.6s

7th - Anthony Lanfranchi (Morris Mini Cooper S s4 1275cc) in 23m 37.4 at 143.570 km/h

8th - Warwick Banks (Austin Mini Cooper 4 997cc) 11 laps

FL: Roy Pierpoint (Ford Mustang v8 4375cc) in 1m 50.4s at 153.600 km/h

 

Vintage cars

1st - Patrick Lindsay (Maserati 250F s6 2490cc) in 21m 51.4s at 155.170 km/h

2nd - Richard James David "Dick" Attwood (Maserati 250F s6 2490cc) in 21m 58.8s

3rd - Warwick Banks (Maserati 250F s6 2490cc) in 21m 59.8s

4th - J. R. Brown (Cooper T21 Bristol s6 1971cc) in 23m 34.6s

5th - Slevwright (Ferrari 625 s4 2498cc) at 1 lap

6th - B. E. Brown (E.R.A. s6 1488cc s/c) at 1 lap

FL: Peter Lindsay (Maserati 250F s6 2490cc) in 1m 47.6s at 157,600 km/h

May 22 66th B.A.R.C. Members Race Meeting

Goodwood Circuit, 3861m

 

GT cars

1st - R. Burnard (Simca-Abarth 2000GT s4 1946cc) 10 laps at 135.799 km/h

2nd - Alexander (Diva GT D-Type Ford s4 1650cc)

3rd - Mockford (Diva GT D-Type Ford s4 1650cc)

p>4th - J. Samuel (Diva GT D-Type Ford s4 1650cc)

 

Saloon cars

1st - R. Wilding (Austin Mini Morris S s4 1275cc) 10 laps at 127.497 km/h

2nd - Cox (Austin A40 s4 1098cc)

3rd - Kirby (Austin A40 s4 1098cc)

Rayner (Ford Popular s4 1172cc)

Calcutt (Hillman Imp s4 875cc) DNF 2nd lap (fuel pump)

 

Formula 3 1000cc

1st - Derek Bell (Lotus 35 Ford-Cosworth 4 997cc) 10 laps at 149.347 km/h

2nd - Payne (lotus 35 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc)

3rd - Sullivan (Brabham BT16 Ford-Holbay s4 997cc)

Cole (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

FL: Derek Bell (Lotus 35 Ford-Cosworth 4 997cc) at 152.758 km/h

 

GT cars

1st - H. Burnard (Lotus Elan 26 s4 1558cc) 10 laps at 143.651 km/h

2nd - Fallek (Lotus Elan 26 s4 1558cc)

O'Connell (AC Special Jaguar s6 3781cc) DNF (clutch)

 

Saloon cars

1st - M. Cave (Austin A40 s4 1098cc) 10 laps at 138.406 km/h

2nd - Dodd (Jaguar 3.8 Mk 2 s6 3781cc) at 11.8s

3rd - Terry rury (Ford Anglia Special s4 1718cc)

Runham (Jaguar 3.8 Mk 2 s6 3781cc) DNF (engine)

 

Sport cars

1st - C. Lacey (Merlyn Mk 8 Ford-Cosworth TwinCam s4 1594cc) 10 laps at 143.555 km/h

2nd - Sawyer-Hoare (Lotus 23B Ford-Cosworth s4 1498cc)

Rose-Gold (Lotus 7 Ford s4 1198cc)

 

Handicap Race A

1st - R. Miles (Austin A40 s4 1098cc) 5 laps at 129.444 km/h

 

Handicap Race B

1st - C. Sawyer-Hoare (Lotus 23B Ford-Cosworth s4 1498cc) 5 laps at 140.771 km/h

June 7 London Trophy

Crystal Palace Circuit, 2235m

 

Formula 2 1000cc

1st manche

1st - James Clark (Lotus 32 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 23m 32.6s at 143.506 km/h

2nd - Graham Norman Hill (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 23m 42.2s

3rd - Richard James David "Dick" Attwood (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 23m 59s

4th - Jochen Rindt (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 24m 0.2s

5th - Michael Beckwith (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 24m 12s

6th - Alan Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 24m 12.6s

Michael Henderson Spence (Lotus 32 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

Trevor Taylor (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

David Prophet (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

Christopher Arthur "Chris" Amon (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

John Young "Jackye" Stewart (Cooper T75 B.R.M. s4 998cc)

John Surtees (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF 5th lap

2nd manche

1st - James Clark (Lotus 32 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 23m 40.8s at 141.682 km/h

2nd - Graham Norman Hill (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 23m 42.2s

3rd - Richard James David "Dick" Attwood (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 23m 47.8s

4th - Jochen Rindt (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 23m 57s

5th - Alan Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 24m 3s

6th - Michael Beckwith (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 24m 4.8s

Michael Henderson Spence (Lotus 32 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

Trevor Taylor (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

David Prophet (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

Christopher Arthur "Chris" Amon (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

John Young "Jackye" Stewart (Cooper T75 B.R.M. s4 998cc)

TIME SUM

1st - James Clark (Lotus 32 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 47m 13.4s at 142.075 km/h

2nd - Graham Norman Hill (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 47m 24.4s

3rd - Richard James David "Dick" Attwood (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 47m 46.8s

4th - Jochen Rindt (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 47m 57.2s

5th - Alan Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 48m 15.6s

6th - Michael Beckwith (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 48m 16.8s

7th - Michael Henderson Spence (Lotus 32 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

8th - Trevor Taylor (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

9th - David Prophet (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

10th - Christopher Arthur "Chris" Amon (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

FL: John Young "Jackye" Stewart (Cooper T75 B.R.M. s4 998cc) in 55.8s at 144.295 km/h

 

GT cars up to 1600cc

1st - Keith Jack "Jackye" Oliver (Lotus Elan 26 s4 1558cc) in 15m 51.4s at 127.034 km/h

2nd - Boley pittard (Alfa Romeo Giulia TZ s4 1570cc) in 15m 51.6s

3rd - Eric Liddell (Lotus Elan 26 s4 1558cc) in 16m 13.2s

FL: Keith Jack "Jackye" Oliver (Lotus Elan 26 s4 1558cc) in 1m 2.4s at 129.025 km/h

 

Tourism cars over 1500cc - Norbury Trophy

1st - Roy Pierpoint (Ford Mustang v8 4375cc) in 16m 18.2s at 123.458 km/h

2nd - James Clark (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 16m 20.4s

3rd - Jack G. Sears (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 16m 31.6s

FL: Roy Pierpoint (Ford Mustang v8 4375cc) in 1m 4.2s at 128.760 km/h

 

Sport cars - Elva Trophy

1st - Denis Hulme (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 2200cc) in 19m 16.8s at 139.210 km/h

2nd - Thomas Hitchcock (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 2200cc) in 19m 43.8s

3rd - Christopher Arthur "Chris" Amon (Elva Mk 8 BMW s4 1780cc) in 19m 56s

FL: Denis Hulme (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 2200cc) in 57s at 141.264 km/h

 

Tourism cars up to 1300cc - Anerley Trophy

1st - John Rhodes (Austin Mini Cooper S s4 1275cc) in 16m 50.6s at 119.500 km/h

2nd - J. Lewis (Austin Mini Cooper S s4 1275cc) in 16m 56.4s

3rd - Christopher Craft (Ford Anglia Super 123E s4 1198cc) in 17m 6.4s

4th - John Fitzpatrick17m 22.4s

5th - G. Marshall (Austin Mini Cooper S s4 1275cc) 17m 47s

6th - J. Anstead (Fiat-Abarth 1000 Turismo Corsa s4 982cc) in 17m 50s

FL: John Rhodes (Austin Mini Cooper S s4 1275cc) in 1m 6.2s at 122.124 km/h

June 7 Guards Trophy

Mallory Park Circuit, 2172m

 

Sport cars over 2000cc

1st manche

1st - Graham Norman Hill (McLaren M1A Oldsmobile v8 4450cc) in 21m 18.8s at 152.870 km/h

2nd - David Wishart Hobbs (Lola T70 Ford v8 4727cc)

3rd - Richard James David "Dick" Attwood (Ford GT40 v8 4727cc)

2nd manche

1st - Frank Gardner (Lotus 30 Ford v8 4727cc) in 21m 26.6s at 151.970 km/h

2nd - David Wishart Hobbs (Lola T70 Ford v8 4727cc)

3rd - Roger Nathan (Brabham BT8 Oldsmobile v8 4450cc)

TIME SUM

1st - David Wishart Hobbs (Lola T70 Ford v8 4727cc)

2nd - Richard James David "Dick" Attwood (Ford GT40 v8 4727cc)

3rd - Roger Nathan (Brabham BT8 Oldsmobile v8 4450cc)

 

Sport cars up to 2000cc - Elva Trophy

1st manche

1st - Denis Hulme (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960cc) in 12m 55.2s at 151.310 km/h

2nd - Anthony Lanfranchi (Elva Mk 8 BMW s4 1780cc)

3rd - William Forbes (Elva Mk 8 BMW s4 1780cc)

2nd manche

1st - Denis Hulme (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960cc) in 12m 54.4s at 151.350 km/h

2nd - Anthony Lanfranchi (Elva Mk 8 BMW s4 1780cc)

3rd - William Forbes (Elva Mk 8 BMW s4 1780cc)

TIME SUM

1st - Denis Hulme (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960cc)

2nd - Anthony Lanfranchi (Elva Mk 8 BMW s4 1780cc)

3rd - William Forbes (Elva Mk 8 BMW s4 1780cc)

FL: Denis Hulme (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960cc)50s at 156.390 km/h

June 14 Eight Clubs Race Meeting

Silverstone Club Circuit, 2581m

 

Formula 750

1st - Yardley (Complexity Austin 4 747cc) at 111.954 km/h

2nd - Goldthorpe (W.E.V. Austin s4 747cc) at 19s

Clayton (Vitese Mk2R Reliant s4 600cc)

FL: Yardley (Complexity Austin 4 747cc) at 114.705 km/h

 

Handicap Race 1

1st - Evans (M.G. Midget s4 1098cc) at 106.564 km/h

Wolchover (Austin-Healey 3000 Mk 2 s6 2912cc)

Greenaway (M.G. MG-A 1600 Mk II s4 1592cc)

 

Saloon cars Race 1

1st - Calvert (Austin A40 Special Ford s4 1650cc) at 123.329 km/h

2nd - B. Fielding (Morgan Plus Four Special Daimler v8 2584cc)

3rd - Riley (Morris Mini Cooper S s4 1293cc)

4th - Wiles (Austin Mini Cooper S s4 1132cc)

Downie (Austin Mini Cooper S s4 1275cc s/c)

Holford (Turner Sports Ford s4 997cc)

Cole (Marcos GT Ford s4 1650cc)

FL: Calvert (Austin A40 Special Ford s4 1650cc) at 127.239 km/h

 

Handicap Race 2

1st - Chamberlain (Cooper T38 Jaguar s6 3442cc) at 127.449 km/h

2nd - Riley (Morris Mini Cooper S s4 1293cc)

3rd - B. Fielding (Morgan Plus Four Special Daimler v8 2584cc)

 

Saloon cars Race 2

1st - Groombridge (B.M.C. Centaur) at 117.489 km/h

2nd - Hands (Austin-Healey 3000 s6 2912cc)

3rd - Fithern (Austin Mini Cooper S s4 1275cc)

 

Formula 1172

1st - Kemp (Milmor V Ford s4 1172cc) at 126.483 km/h

2nd - Wilds (D.R.W. Mk I Ford s4 1172)

3rd - Days (A.D.S. Ford s4 1172cc)

4th - Bryant (Lotus 7 Ford s4 1172cc)

FL: Kemp (Milmor V Ford s4 1172cc) at 129.009 km/h

 

Handicap Race 3

1st - Hands (Austin-Healey 3000 s6 2912cc) at 117.907 km/h

2nd - Downie (Autin Mini Cooper S s4 1275cc s/c)

3rd - Granville-Smith (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc)

FL: Hands (Austin-Healey 3000 s6 2912cc) at 134.979 km/h

 

Saloon cars Race 3

1st - Wolchover (Austin-Healey Mk II s6 2912cc) at 111.519 km/h

2nd - Stephenson (Ford 10 s4 1172cc)

3rd - Steve Soper (Ford Cortina GT s4 1498cc)

FL: Wolchover (Austin-Healey Mk II s6 2912cc) at 115.268 km/h

 

GT cars

1st - Granville-Smith (AC Cobra Coupé Ford v8 4727cc)

2nd - O'Connell (AC Aceca Special Jaguar s6 3781cc)

 

Handicap Race 4

1st - Imrie (Tojeiro Gt Bristol s6 1971cc)

2nd - Dempsey (AC Ace Bristol s6 1971cc)

3rd - O'Neill (Austin-Healey 3000 s6 2912cc)

May Double 500 Miles

Brands Hatch Circuit, 4260m

 

First 500 Miles

1st - Warwick Banks / John Rhodes (M.G. MG-B s4 1798cc)

2nd - (M.G. MG-B s4 1798cc)

3rd - Christopher Lawrence (Morgan Plus Four Mk 2 s4 2138cc)

Patrick Barron "Paddy" Hopkirk (Austin-Healey 3000 s6 2912cc) DNF

 

Second 500 Miles

1st - Christopher Lawrence (Morgan Plus Four Mk 2 s4 2138cc)

2nd - Warwick Banks / John Rhodes (M.G. MG-B s4 1798cc)

3rd - Christopher Craft / Keith Jack "Jackye" Oliver (Jaguar E-Type s6 3781cc)

June Vintage S.C.C. Race Meeting

Oulton Park Circuit, 3620m

 

Seaman Trophy - Vintage cars

1st - George H. G. Burton (Sunbeam Tiger v12 4000cc s/c) 12 laps at 120.932 km/h

2nd - F. A. Sowden (Bentley 8 Litre s6 7965cc)

3rd - A. H. McCosh (Bentley 4.5 Litre s4 4398cc)

4th - Footit (G.N. AC)

Edwards (Aston-Martin Ulster s4 1495cc)

Harry Rose (Bentley 4.5 Litre s4 4398cc s/c)

Arnold-Foster (Delage v12 5000cc)

Horton (Bugatti Type 35B s8 1991cc s/c)

G. St. John (Bugatti Type 35B s8 1991cc s/c) DNF

 

Seaman Trophy - Historic cars

1st - Peter Lindsay (E.R.A. R5B s6 1989cc s/c) 20 laps at 125.083 km/h

2nd - P. Waller (E.R.A. s6 1488cc s/c)

3rd - W. A. Taylor (Bugatti Type 51 s8 2261cc s/c)

4th - Freeman (Aston-Martin 2 Litre Speed Model s4 1955cc)

5th - Morris (Talbot 110 s6 2970cc)

Corner (Alfa Romeo P3 s8 2905cc s/c)

Dunham (Alvis 12/70 Speed 20 s4 1842cc)

FL: P. Waller (E.R.A. s6 1488cc s/c) at 129.814 km/h

 

All comers

1st - John P. Spero (Maserati 250F s6 2490cc) 10 laps at 128.543 km/h

2nd - W. E. Wilks (Cooper T23 Bristol s6 1971cc) at 27.4s

3rd - R. E. Salvage (Connaught A-Type s4 1964cc)

4th - Waller (E.R.A. s6 1488cc s/c)

Crabbe (Maserati 6C/34 s6 3724cc s/c)

Peter Lindsay (E.R.A. R5B s6 1989cc s/c) DNF

Daniel Margulies (Connaught A-Type s4 1964cc) DNF

FL: John P. Spero (Maserati 250F s6 2490cc) at 131.310 km/h

 

Handicap Race 1

1st - Sheffield (M.G. J4 s4 847c s/c) 5 laps

2nd - Peters (Jaguar SS100 s6 3485cc)

 

Handicap Race 2

1st - Venables (Alvis Silver Eagle Speed 25)

2nd - Hutchings (BMW 328 s6 1971cc)

3rd - Martin (Aston-Martin 2 Litre Speed Model s4 1955cc)

 

Handicap Race 3

1st - Arnold-Foster (Frazer-Nash Anzani s4 1493cc) 5 laps

2nd - ??? (G.N. AC)

3rd - Smart (Norris Special s/c)

 

Handicap Race 4

1st - Miss Rose (Bentley 4.5 Litre s4 4398cc) 5 laps

2nd - G. St. John (Bentley 4.5 Litre s4 4398cc)

3rd - Eckersley (Bentley 4.5 Litre s4 4398cc)

4th - Barraclough (Bentley 4.5 Litre s4 4398cc)

 

Handicap Race 5

1st - Wilks (Cooper T23 Bristol s6 1971cc) 5 laps

2nd - Stephen (Alvi Speed 20 Tourer s6 4300cc)

3rd - Hutchings (BMW 328 s6 1971cc)

4th - R. E. Salvage (Connaught A-Type s4 1964cc)

 

Morgans 3 Wheeler

1st - Cameron (Mathcess Super Sports) 5 laps at 101.431 km/h

2nd - Caroline (Morgan Aero JAP)

3rd - Musselhite (Morgan Super Sports JAP)

2nd - Guess (Matchesss Super Sports) DNF

FL: Edmund (Morgan Aero Super Sports JAP) at 128.720 km/

June 21 Whitsun Monday race Meeting

Goodwood Circuit, 3861m

 

Sport cars - Whitsun Trophy

1st - John O. Coundley (McLaren-Elva M1A Oldsmobile v8 4450cc) 21 laps at 158.760 km/h

2nd - Roy Francesco Salvadori (Ford GT40 v8 4727cc)

3rd - Roger Mac (AC Cobra Roadster Ford v8 4727cc)

4th - Peter J. S. Lumsden (Jaguar E-Type s6 4235cc)

5th - John Lepp (Lotus Elan 26 s4 1558cc)

6th - John M. Sparro (AC Cbra Roadster Ford v8 4727cc)

John Nathan (Brabham BT8 Oldsmobile v8 4450cc)

FL: John O. Coundley (McLaren-Elva M1A Oldsmobile v8 4450cc) at 163.168 km/h

 

Formula 3 1000cc - Reg Parnell Trophy

1st - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 10 laps at 154.290 km/h

2nd - Charles Chricton-Stuart (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

3rd - Michael Knight (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

4th - Cole (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

Roy G. Pike (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) DNF 1st lap (out of road)

FL: Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) at 156.220 km/h

 

Historic and Vintage Sport cars

1st - Salvage (Connaught A-Type s4 1964cc) at 131.841 km/h

2nd - Colin Crabble (Maserati 250F s6 2490cc)

3rd - Patrick Lindsay (E.R.A. R5B s6 1989cc s/c)

4th - Wilks (Cooper T23 Bristol s6 1971cc)

5th - Cottam (Connaught A-Type 4 1964cc)

6th - Bergel (Maserati 250F s6 2490cc)

7th - Cole (M.G. Midget J4 s4 847cc s/c)

Allart (Connaught A-Type s4 1964cc)

FL: Allart (Connaught A-Type s4 1964cc) at 138.470 km/h

 

Saloon cars - Spring Grove Trophy

1st - Michael Salmon (Ford Mustang v8 4375cc) 15 lap at 141.592 km/h

2nd - Terry Drury (Ford Anglia Special s4 1718cc) at 26.2s

3rd - Peer (Ford Anglia Special s4 1800cc)

Cave (Austin A40 s4 1098cc)

Cooper (Morris Mini Cooper S s4 1275cc)

Dodd (Jaguar 3.8 Mk 2 s6 3781cc)

Swanton (Ford Anglia Super E123 s4 1198cc)

Merfield (Ford Cortina GT v8 4727cc) DNF (shed wheel)

 

Formula Libre

1st - John M. Sparrow (Ac Cobra Coupé Ford v8 4727cc) 10 laps at 148.848 km/h

2nd - Anthony Lanfranchi (B.R.P. Mk II B.R.M. v8 1498cc)

3rd - Bennett (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

4th - Patrick Lindsay (Maserati 250F/57 s6 2493cc)

John O. Coundley (McLaren-Elva M1A Oldsmobile v8 4450cc) DNF 1st lap (broken rear axle)

Rodney Bloor (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) DNF (accident)

Dean (Lotus 30 Ford v8 4727cc) DNF (accident)

Derek Bell (Lotus 23B Ford-Cosworth TwinCam s4 1594cc) DNF

July 10 18th R.A.C. British Grand Prix

Silverstone Circuit, 4710m

 

Sport cars - International Senior Service

up to 2000cc

1st - Anthony Lanfranchi (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960cc) 25 laps in 42m 4.4s at 168.035 km/h

2nd - Keith Saint John (Elva Mk 9 BMW s4 1780cc) 23 laps

3rd - Anthony Sargeant (Merlyn Mk 6 ford-Cosworth s4 1498cc) 23 laps

4th - Sutton (Lotus 23B Ford-Cosworth s4 1498cc) 23 laps

5th - Williams (Lotsu 23B ford-Cosworth s4 1498cc) 18 laps

FL: Anthony Lanfranchi (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960cc) 5th lap in 1m 39.4s at 170.606 km/h

over 2000cc

1st - John O. Coundley (McLaren-Elva M1A Oldsmobile v8 4450cc) 25 laps in 40m 26.2s at 174.742 km/h

2nd - Trevor Taylor (Lotus 30 Ford v8 4727cc) in 41m 18.4s

3rd - David Prophet (Lotus 30 Ford v8 4727cc) 24 laps

4th - de Lautour (Lotus 30 Ford v8 4727cc) 23 laps

5th - Waters (Cooper T61 Monaco Coventry-Climax FPF s4 2751cc) 22 laps

6th - Anthony Dean (Lotus 30 Ford v8 4727cc) 20 laps

FL: John O. Coundley (McLaren-Elva M1A Oldsmobile v8 4450cc) 4th lap in 1m 34.4s at 179.634 km/h

 

Tourism cars - International Britax Trophy

up to 1300cc

1st - Lewis (Austin Mini Cooper S s4 1275cc) 20 laps in 38m 57.4s at 145.098 km/h

2nd - Rauno Aaltonen (Austin Mini Cooper S s4 1275cc) in 39m 13.4s

3rd - Ratcliffe (Morris Mini Cooper S s4 1275cc) 19 laps

4th - Young (Ford Anglia Super 123E s4 1198cc) 19 laps

5th - Christopher Craft (Ford Anglia Super 123E s4 1198cc) 19 laps

6th - Anthony Lanfranchi (Morris Mini Cooper S s4 1275cc) 19 laps

7th - Gordon Spice (Morris Mini Cooper S s4 1275cc) 19 laps

8th - Rutt (Austin Mini Cooper S s4 1275cc) 19 laps

9th - Wansbrough (Austin Mini Cooper S s4 1275cc) 19 laps

10th - Anita taylor (Austin Mini Cooper S s4 1275cc) 18 laps

11st - Costello (Austin Mini Cooper S s4 1275cc) 16 laps

12nd - Pilsworth (Austin Mini Cooper S s4 1275cc) 15 laps

13rd - Warwick Banks (Morris Mini Cooper S s4 1275cc) 14 laps

FL: Lewis (Austin Mini Cooper S s4 1275cc) 3rd lap in 1m 55.4s at 146.949 km/h

up to 3000cc

1st - Jack G. Sears (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) 20 laps in 37m 51.8s at 149.298 km/h

2nd - John Henry Douglas Whitmore (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) 20 laps in 37m 51.9s

3rd - Fletcher (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 38m 7.4s

4th - Baldet (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 38m 47.4s

5th - Greene (BMW 1800-TI s4 1780cc) 19 laps

FL: Jack G. Sears (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) 5th lap in 1m 51.4s at 152.227 km/h

over 3000cc

1st - Gawain Baillie (Ford Mustang v8 4375cc) 20 laps in 37m 12.4s at 151.922 km/h

2nd - Michael Salmon (Ford Mustang v8 4375cc) in 37m 20.4s

FL: Gawain Baillie (Ford Mustang v8 4375cc) 10th lap in 1m 50s at 154.159 km/h

 

Formula 3 1000cc - International B.R.D.C. Trophy

1st - Roy G. Pike (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 20 laps in 34m 25.8s at 164.185 km/h

2nd - Peter Kenneth Gethin (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 34m 30s

3rd - Anthony Dean (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 34m 38.3s

4th - Trevor Blokdyk (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 34m 42s

5th - Harry Stiller (Lotus 31 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 34m 53s

6th - Sullivan (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 35m 23.2s

7th - O'Sullivan (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 35m 25s

8th - Bondurant (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) in 35m 29.5s

9th - Dawson (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 35m 32.8s

10th - Cole (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 35m 35s

11st - St. John (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 35m 55.4s

12nd - Bass (Merlyn Mk 7 Ford-Holbay s4 997cc) in 36m 0.4s

13rd - Thorodsson (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 19 laps

14th - White (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 19 laps

15th - Gibbs (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 19 laps

16th - John Fielding (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 19 laps

17th - Natalie Goodwin (Lola T55 B.M.C. s4 998cc) 18 laps

18th - Chricton-Stuart (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 18 laps

19th - Parsons (Lotus 27 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 15 laps

20th - Bibb (Cooper T72 B.M.C. s4 998cc) 14 laps

FL: Roy G. Pike (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 1m 41.4s at 167.243 km/h

July 31 Vintage S.C.C. Race Meeting

Silverstone Club Circuit, 2581m

 

Historic Racing cras - Mike Hawthorn Trophy

1st - Peter Lindsay (Maserati 250F/57 s6 2493cc) 15 laps at 133.370 km/h

2nd - John P. Spero (Maserati 250F s6 2490cc) at 40.4s

3rd - R. E. Salvage (Connaught A-Type s4 2472cc)

4th - Gardner (Connaught B-Type s4 2472cc)

5th - Brewer (Connaught B-Type s4 2472cc)

6th - Wilks (Cooper T23 Bristol s6 1971cc)

pre-war car

1st - Albert Brown (E.R.A. s6 1488cc s/c)

Daniel Margulies (Connaught A-Type s4 2472cc)

FL: Peter Lindsay (Maserati 250F/57 s6 2493cc) at 136.974 km/h

 

Vintage Racing cars - Boulogne Trophy

1st - R. C. Symondson (Sunbeam Tiger v12 4000cc s/c) 10 laps at 119.806 km/h

2nd - G. S. St. John (Bugatti Type 51 s8 2261cc s/c) at 2.6s

3rd - J. E. Barraclough (Bentley 4.5 Litre s4 4398cc)

4th - Sowden (Bentley 8 Litre s6 7965cc)

4th - McCosh (Bentley 4.5 Litre s4 4398cc)

Evans (Chawner G.N.)

Zeuner (Bugatti Type 37 4 1495cc)

Elliot-Pyle (Lea-Franics Hyper Tourit Trophy)

Jackson (Lea-Franics Hyper Tourit Trophy)

Besley (E.H.P. Alfa Romeo)

Smith (Frazer-Nash s4 1493cc)

Simpson (A.C. Frazer-Nah s4 1493cc) DNF

FL: R. C. Symondson (Sunbeam Tiger v12 4000cc s/c) at 124.520 km/h

 

All comers Handicap

1st - John P. Spero (Maserati 250F s6 2490cc) 5 laps at 128.301 km/h

2nd - R. E. Salvage (Connaught A-Type s4 2472cc)

3rd - Peter Lindsay (E.R.A. R5B s6 1989cc s/c)

4th - Gardner (Connaught B-Type s4 2472cc)

Wilks (Cooper T23 Bristol s6 1971cc)

Richard Bergel (Maserati 250F/57 s6 2493cc) DNF (crash)

 

Handicap Race 1

1st - B. Edwards (Lagonda M45 Rapide s6 4467cc) 5 laps at 104.745 km/h

2nd - Blight (Talbot 105 s6 2970cc)

3rd - Pollard (A.C.)

4th - Johnson (Frazer-Nash Ulster s4 1493)

Giles (Frazer-Nash Ulster s4 1493cc)

Lockhart (Fiat 130HP 4 12500cc)

 

Handicap Race 2

1st - R. A. Jardine (Bugatti Type 23 Brecia s4 1368cc) 5 laps at 86.017 km/h

2nd - Dicks (Riley Nine s4 1089cc)

light cars

1st - Riddle (G.N.)

2nd - Milner (A.C. Anzani)

3rd - Hill (A.J.S.)

Missen (Gynne Eight s4 850cc) DNF (rolled)

 

Handicap Race 3

1st - D. R. Hine (Lagonda Rapier s6 1086cc s/c) 5 laps at 101.688 km/h

2nd - Beer (M.G. Midget Q-Type s4 746cc s/c)

3rd - Riseley (Aston-Martin Ulster s4 1495cc)

 

Handicap Race 4

1st - E. N. Corner (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c) 5 laps at 118.502 km/h

2nd - Corner (Alfa Romeo P3 s8 2905cc s/c)

3rd - Bowman (Talbot-Lago T26S s6 4482cc)

4th - Slater (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c)

Dunham (Alvis Brooklands)

Martin (Aston-Martin International s4 1495cc)

Barr (Alvis 12/50 s4 1845cc)

Villar (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c)

 

Race 1

1st - G. W. Daniels (Bentley 4.5 Litre s4 4398cc) 5 laps at 104.794 km/h

2nd - Harry Rose (Bentley 4.5 Litre s4 4398cc s/c)

3rd - Rose (Bentley 3.5 Litre s6 3665cc)

Ely (Riley Ulster Imp s4 1089cc) DNF

 

Race 2

1st - R. A. Hutchings (BMW 328 s6 1971cc) 5 laps at 111.632 km/h

2nd - Footit (A.C. G.N.)

3rd - McCosh (Bentley 4.5 Litre 4 4398cc)

4th - Venables-Llewellyn (Alvis 12/70 s4 1845cc)

5th - Archdale (Frazer-Nash Ulster s4 1493cc)

 

Race 3

1st - J. A. F. Blight (Talbot GO52 s6 2970cc) 5 laps at 100.546 km/h

2nd - Sismay (Talbot GO52 6 2970c)

3rd - Askew (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c)

4th - Elliot-Pyle (Lea-Franics Hyper Tourit Trophy)

August 21 Bentley D.C. Race Meeting

Silverstone Club Circuit, 2581m

 

Novices

1st - J. K. B. Meakin (Aston-Martin DB2/4 s6 2922cc) 5 laps at 101.914 km/h

2nd - Miller (Aston-Martin DB2/4 s6 2922cc)

3rd - Mitchell (Frazer-Nash Le Mans s4 1493cc)

 

Bentley Handicap

1st - R. P. Bradley (Bentley 4.5 Litre 4 4398cc) 5 laps at 114.480 km/h

2nd - Russ-Turner (Bentley 4.5 Litre 4 4398cc s/c)

3rd - Bailey (Bentley 4.5 Litre Special s4 4398cc)

4th - Harry Rose (Bentley 4.5 Litre 4 4398cc s/c)

5th - Ann Rose (Bentley 3.5 Litre 6 3556cc)

6th - Sowden (Bentley 8 Litre s6 7965cc)

John Goddrd (Bentley Special 6 7965cc s/c)

 

Jaguar Handicap

1st - R. A. Gibson (Jaguar E-Type s6 3781cc) 10 laps at 123.394 km/h

2nd - Kerr (Jaguar 3.8 s6 3781cc)

3rd - Chamberlain (Cooper T38 Jaguar s6 3442cc)

 

Bentley Handicap

1st - D. Baker (Bentley 6.5 Litre s6 6597cc) 5 laps at 90.989 km/h

2nd - Mountfort (Bentley 4.5 Litre 4 4398cc)

3rd - Pasmore (Bentley 3 Litre s6 2996cc)

4th - Padgett (Bugatti 6.5 Litre s6 6597cc)

 

Invitation Race

1st - D. J. M. Ham (Aston-Martin DBR1/300 s6 2922cc) 10 laps at 128.301 km/h

2nd - Chamberlain (Cooper T38 Jaguar s6 3442cc)

3rd - T. Riley (Morri Mini Cooper S s4 1275cc)

4th - Cox (Morris Mini Cooper S s4 1275cc)

5th - R. A. Gibson (Jaguar E-Type s6 3781cc)

6th - Leo (Lagonda DB v12)

7th - Symondson (Bugatti Type 57S s8 3257cc s/c)

8th - George S. St. John (Bugatti Type 35B s8 1991cc s/c)

FL: Chamberlain (Cooper T38 Jaguar s6 3442cc) at 131.551 km/h

 

All Comers Handicap

1st - D. J. Faller (Morris Mini Cooper S s4 1275) 10 laps at 114.512 km/h

 

Lagonda Handicap

1st - B. Edwards (Lagonda M45 s6 4467cc) 7 laps at 106.853 km/h

 

M.G. Handicap

1st - C. Wiles (M.G. MG-B s4 1798cc) 5 laps at 115.333 km/h

 

Aston-Martin / Bugatti Handicap

1st - J. K. B. Meakin (Aston-Martin DB2/4 Mk III s6 2922cc) 5 laps at 127.239 km/h

 

B.M.C. Mini cars

1st - T. Riley (Morris Mini Cooper S s4 1275cc) 10 laps at 125.727 km/h

2nd - Cox (Morris Mini Cooper S s4 1275cc)

3rd - Montague (Morris Mini Cooper S s4 1275cc)

 

Bentley cars

1st - R. P. Bradley (Bentley 4.5 Litre s4 4398cc) 10 laps at 113.643 km/h

2nd - Sowden (Bentley 8 Litre 6 7965cc)

3rd - Barraclough (Bentley 4.5 Litre s4 4398cc)

 

All Comers Handicap

1st - D. J. M. Ham (Aston-Martin DBR1/300 s6 2922cc) 10 laps at 124.794 km/h

FL: D. J. M. Ham (Aston-Martin DBR1/300 s6 2922cc) at 132.308 km/h

August 30 August Bank Holyday Race Meeting

Brands Hatch Circuit, 4260m

 

Sport cars - Guards Trophy

1st manche

1st - John Surtees (Lola T70 Chevrolet v8 5850cc) 30 laps in 49m 47.8s at 154.159 km/h

2nd - Bruce Leslie McLaren (McLaren M1A Oldsmobile v8 4450cc) in 50m 30s

3rd - John Young "Jackye" Stewart (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) in 51m 4.6s

4th - Daniel Sexton Gurney (McLaren-Elva M1A Ford v8 4727cc) in 51m 16.4s

5th - Denis Hulme (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960c) 29 laps

6th - Michael Johnson Parkes (Ferrari 365P2 v12 4390cc) 29 laps

David Wishart Hobbs (Lola T70 Chevrolet v8 5850cc)

Hugh P. K. Dibley (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc)

Walter Hansgen (Lola T70 Ford v8 4727cc)

Roy F. Pierpoint (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc)

John O. Coundley (McLaren M1A Oldsmobile v8 4450cc)

Jack Wintersteen (McLaren M1A Oldsmobile v8 4450cc)

Graham Norman Hill (McLaren M1A Oldsmobile v8 4450cc)

David Prophet (McLaren M1A Oldsmobile v8 4450cc)

James Clark (Lotus 40 Ford v8 4727cc)

Frank Gardner (Lotus 30 Ford v8 4727cc)

Graham Ashmore (Lotus 30 Ford v8 4727cc)

Anthony Dean (Lotus 30 Ford v8 4727cc)

Trevor Taylor (Lotus 30 Ford v8 4727cc)

de Lautour (Lotus 30 Ford v8 4727cc)

David R. Piper (Ferrari 365P2 v12 4390cc)

Johnson (Cooper T61 Ford v8 4727cc)

John Nathan (Brabham BT8 Oldmobile v8 4500cc)

Peter Revson (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960c)

Thomas Hitchcock (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960c)

Christopher Arthur "Chris" Amon (Elva Mk 9 BMW s4 1780cc)

FL: John Surtees (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) in 1m 37s at 158.279 km/h

2nd manche

1st - John Surtees (Lola T70 Chevrolet v8 5850cc) 30 lap in 49m 28.6s at 155.189 km/h

2nd - Bruce Leslie McLaren (McLaren M1A Oldsmobile v8 4450cc) in 50m 5.2s

3rd - John Young "Jackye" Stewart (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) in 50m 16.6s

4th - Walter Hansgen (Lola T70 Ford v8 4727cc) in 50m 25.4s

5th - Denis Hulme (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960c) 29 laps

6th - John O. Coundley (McLaren M1A Oldsmobile v8 4450cc) 29 laps

Daniel Sexton Gurney (McLaren-Elva M1A Ford v8 4727cc) DNF (rear suspension)

James Clark (Lotus 40 Ford v8 4727cc) DNF (brakes)

FL: John Surtees (Lola T70 Chevrolet v8 5850cc) in 1m 36s at 159.920 km/h

TIME SUM

1st - John Surtees (Lola T70 Chevrolet v8 5850cc) 60 laps in 1h 39m 16.4s at 154.625 km/h

2nd - Bruce Leslie McLaren (McLaren M1A Oldsmobile v8 4450cc) in 1h 40m 35.2s

3rd - John Young "Jackye" Stewart (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) in 1h 41m 21.2s

4th - Denis Hulme (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960cc) at 2 laps

5th - Peter Revson (Brabham BT8 Coventry-Climax FPF s4 1960cc) at 2 laps

6th - Michael Johnson Parkes (Ferrari 365P2 v12 4390cc) at 2 laps

7th - David R. Piper (Ferrari 365P2 v12 4390cc) at 3 laps

8th - John O. Coundley (McLaren-Elva M1A Oldsmobile v8 4450cc) at 4 laps

9th - Walter Hansgen (Lola T70 Ford v8 4727cc) at 6 laps

10th - Alan Sargeant (Merlyn Mk 8 Ford v8 4727cc) at 6 laps

FL: John Surtees (Lola T70 Chevrolet v8 5365cc) in 1m 36s at 159.885 km/h

 

Formula 2 1000cc - British Eagle Trophy

1st - James Clark (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 20 lap in 33m 29.6s at 152.758 km/h

2nd - Denis Hulme (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 33m 32.6s

3rd - John Arthur "Jack" Brabham (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 33m 32.8s

4th - Graham Norman Hill (Brabham BT16 B.R.M. s4 998cc) in 33m 49.4s

5th - Alan Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc)

6th - Richard James David "Dick" Attwood (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA 4 997cc)

John Surtees (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) DNF 19th lap (crash)

Formula 3 1000cc

1st - Roy G. Pike (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 20 laps in 35m 7.2s at 145.726 km/h

2nd - Peter Kenneth Gethin (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 19 laps

3rd - John Cardwell (Lotus 35 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) 19 laps

FL: James Clark (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1m 39.4s at 154.322 km/h

 

GT cars - Rolex Trophy

1st - John Arthur "Jack" Brabham (Ford Mustang v8 4375cc) 20 laps in 38m 36s at 132.466 km/h

2nd - Roy F. Pierpoint (Ford Mustang v8 4375cc) in 38m 38.2s

3rd - Jack G. Sears (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 38m 56.2s

4th - Frank Gardner (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 39m 31.8s

5th - Gawain Baillie (Ford Mustang v8 4375cc) in 39m 31.8s

6th - I. Cannadine (Morris Mini Cooper S s4 1275cc) 19 laps

James Clark (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) DNF (ignition)

FL: James Clark (Ford Cortina Lotus s4 1558c) in 1m 54.2s at 134.445 km/h

 

Tourism cars - Ilford Trophy

1st - John Arthur "Jack" Brabham (Ford Mustang v8 4375cc) 20 laps in 38m 36s at 132.436 km/h

2nd - Roy Pierpoint (Ford Mustang v8 4375cc) in 38m 38.2s

3rd - jack G. Sears (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 38m 56.2s

4th - Frank Gardner (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 39m 31.8s

5th - Gawain Baillie (Ford Mustang v8 4375cc) in 39m 56.2s

James Clark (Ford Cortina Lotus s4 1558cc)

FL: James Clark (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 1m 54.2s at 134.415 km/h

September 18 Vintage S.C.C. Race Meeting

Castle Combe Circuit, 2968m

 

Handicap Race 1

1st - G. Smith (Fiat Baillia s4 1087cc) 5 laps at 99.307 km/h

2nd - House (Amilcar CGS s6 1093cc s/c)

3rd - Warne (Riley Nine s4 1089cc)

 

Handicap Race 2

1st - D. A. Densham (Vauhall 30/98 s4 4224cc) 5 laps at 108.623 km/h

2nd - Page (Bentley 4.5 Litre 4 4398cc)

3rd - Sismey (Alvis 12/50 s4 1845cc)

Milner (Vauxhall 30/98 s4 4224cc)

 

Race 1

1st - G. S. St. John (Bugatti Type 51 8 2261cc s/c) 5 laps at 122.219 km/h

2nd - Hutching (BMW 328 s6 1971cc)

Black (Alfa Romeo 2300 Monza s8 2336cc s/c)

 

Handicap Race 3

1st - A. G. Peters (Jaguar SS100 s6 3485cc) 5 laps at 108.671 km/h

2nd - Cecil Clutton (Bugatti Type 35 s8 1991cc)

3rd - Leis-Hall (Soda Squirt 2600cc)

 

Edwardian cars Handicap

1st - R. Barker (Vauxhall s4 3969cc) 3 laps at 88.173 km/h

2nd - Mann (Straker-Squire)

3rd - Giron (Sunbeam)

Marsh (Talbot s6 4500cc)

Plaister (Horstmann)

Cecil Clutton (Itala 100HP s4 12045cc) DNF (burst tyre)

 

Handicap Race 4

1st - G. Smith (Fiat Balilla s4 1087cc) 5 laps at 98.873 km/h

2nd - Dick (Riley Nine s4 1089cc)

3rd - Goodacre (M.G. Midget Q-Type s4 746cc s/c)

House (Amilcar CGS s6 1093cc s/c)

Winder (Frazer Nash Ulster s4 1493cc

 

All comers

1st - John H. Spero (Maserati 250F s6 2490cc) 5 laps at 131.584 km/h

2nd - R. E. Salvage (Connaught A-Type s4 2472cc)

3rd - Albert Brown (E.R.A. s6 1488cc s/c)

4th - Daniel Margulies (Connaught A-Type s4 2472cc)

5th - Gardner (Connaught A-Type s4 2472cc)

6th - Wilks (Cooper T23 Bristol s6 1971cc)

FL: R. E. Salvage (Connaught A-Type s4 2472cc) at 135.944 km/h

 

Handicap Race 5

1st - A. F. Moffatt (Bugatti Type 35B s8 1991cc s/c) 5 laps at 118.293 km/h

2nd - Eckersley (Bugatti TYpe 35 s8 1991cc)

3rd - Hine (Bentley 3 Litre s6 2996cc)

4th - Blight (Talbot GD53 6 2970cc)

FL: A. F. Moffatt (Bugatti Type 35 s8 1991cc s/c) at 121.672 km/h

 

Race 2

1st - A. G. Peters (Jaguar SS100 s6 3485cc) 5 laps at 107.835 km/h

2nd - Glydon (Aston-Martin International s4 1495cc)

3rd - Askew (Alfa Romeo 6C-1750GS s6 1752cc s/c)

 

Handicap Race 6

1st - R. E. Salvage (Connaught A-Type s4 2472cc) 5 laps at 110.425 km/h

2nd - Wilks (Cooper T23 Bristol s6 1971cc)

3rd - Bailey (Bentley 4.5 Litre 4 4398cc)

Hutching (BMW 328 s6 1971cc) DNF (rolled, fire)

 

Race 3

1st - A. F. Moffatt (Bugatti Type 35B s8 1991cc s/c) 5 laps at 114.705 km/h

2nd - Ralph Millais (Alfa Romeo P3 s8 2905cc s/c)

3rd - Cairne (Alvis s6 3500cc)

4th - Mis Rose (Bentley 3.5 Litre 6 3665cc)

FL: A. F. Moffatt (Bugatti Type 35B s8 1991cc s/c) at 116.604 km/h

September 18 Gold Cup

Oulton Park Circuit, 4444m

 

Formula 2 1000cc

1st - John Surtees (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 40 laps in 1h 8m 44s at 155.410 km/h

2nd - Denis Hulme (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 8m 44.2s

3rd - Graham Norman Hill (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 8m 44.6s

4th - Trevor Taylor (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 9m 3s

5th - Alan Rees (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 9m 18.6s

6th - James Clark (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 9m 25.4s

7th - Brian Hart (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1h 9m 58.6s

8th - Ian E. Raby (Merlyn Mk 9 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 39 laps

9th - Paul Hawkins (Lola T61 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 39 laps

10th - William Bradley (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 39 laps

11st - david Prophet (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 39 laps

12nd - John Cardwell (Merlyn Mk 9 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 39 laps

13rd - Alan Rollinson (Brabham BT16 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 39 laps

14th - Bernard Collomb (Lotus 35 Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) 37 laps

15th - Eric Offenstadt (Cooper T76 B.R.M. s4 998cc) 34 laps

16th - John Young "Jackye" Stewart (Cooper T76 B.R.M. s4 998cc) 29 laps

FL: James Clark (Lotus Ford-Cosworth-SCA s4 997cc) in 1m 41.2s at 158.069 km/h

 

Formula 3 1000cc

1st - Roy G. Pike (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 19 lap 34m 0.8s at 148.914 km/h

2nd - John Fenning (Cooper T76 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 34m 6.2s

3rd - Peter Revson (Lotus 35 Ford-Holbay s4 997cc) in 34m 21.4s

Peter Kenneth Gethin (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

John Cardwell (Lotus 35 Ford-Holbay s4 997cc)

Natalie Goodwin (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

Christopher Irwin (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) DNF 17th lap

 

Tourism cars

1st - John Arthur "Jack" Brabham (Ford Mustang v8 4375cc) 19 laps in 37m 16.6s at 135.800 km/h

2nd - James Clark (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 37m 20.8s

3rd - Jack G. Sears (Ford Cortina Lotus s4 1558cc) in 37m 59.2s

6th - John Rhodes (Morris Mini Cooper S s4 1275cc)

Warick Banks (Morris Mini Cooper s4 997cc)

Roy F. Pierpoint (Ford Mustang v8 4375cc)

John Lewis (Morris Mini Cooper S s4 1298cc) DNF

October 2 B.R.D.C. 4th Annual Clubmen Championship Race Meeting

Silverstone Club Circuit, 2581m

 

Vintage Sport cars

1st - John Mudd (Alfa Romeo 8C-2300 Monza s8 2336cc s/c) 7 laps in 15m 48

2nd - A. Peters (Jaguar SS100 s6 3485cc)

3rd - E. M. H. Cairns (Alvis s6 3500cc)

4th - Glydon (Aston-Martin Ulster s4 1495cc)

William Foler (Aston-Martin International s4 1495cc)

P. Venables-Llewellyn (Alvis s6 3500cc) DNF (burst tyre)

 

Formula 750-1172

Formula 1172

1st - William H. Cooper (Aquila Ford s4 1172cc) 5 lap in 10m 9.6s

2nd - Alan Gould (Dingo II Ford 4 1172cc)

Formula 750

1st - J. Yardley (Complexity Austin s4 747cc) 5 laps in 11m 5.2s

David Berry (Mallock U2 Ford s4 1172cc) DNS (gearbox)

 

Saloon cars - Britax Trophy

up to 1000cc

1st - M. Gould (Austin Mini Cooper s4 997cc) 20 laps in 20m 29.2s

up to 1300cc

1st - Roger P. Swanton (Ford Anglia 105E s4 1294cc) 20 laps in 18m 58s

2nd - Michael Cave (Austin A40 s4 1293cc)

John Lewis (Austin Mini Cooper S s4 1275cc)

Simon Saye (Austin Mini Cooper S s4 1293cc) DNF 4th lap (engine)

over 1300cc

1st - Alan Peer (Ford Anglia Special s4 1800cc) 20 laps in 18m 49.4s

Philip de Banks (Ford Cortina Special s4 1594cc s/c)

Merfield (Ford Cortina Special Ford v8 4727cc) DNF (engine)

Thomas Fletcher (Ford Cortina Lotus s4 1594cc) DNF (rolled)

Michael Young (Ford Anglia Special s4 1650cc) DNS

 

Formula 3 1000cc

1st - Piers Raymond Courage (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) 10 laps in 17m 3s

2nd - Michael Costin (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

3rd - Jonathan Williams (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

4th - Harry Stiller (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

5th - Peter Kenneth Gethin (Lotus 35 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc)

6th - Morris Nunn (Lotus 35 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc)

7th - Melvyn Long (Lotus 35 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc)

 

Sport cars - Paddy Hopkirk Trophy

up to 1600cc

1st - Robin Michael Widdows (Lotus 23B B.R.M. v8 1498cc) in 20m 8s

over 1600cc

1st - Sid Taylor (Brabham BT8 Coventry-Climax s4 1960cc) in 19m 12.8s

Max Wilson (Brabham BT8 Coventry-Climax s4 1960cc)

Peter Sadler (Lotus 30 Ford v8 4727cc)

 

GT cars up to 1600cc

up to 1150cc

1st - J. Moore (Austin-Healey Sprite Mk III s4 1098cc) in 20m 10.8s

over 1150cc

1st - Christopher Meek (Ginetta G12 Ford-Cosworth s4 1598cc) in 19m 21.4s

2nd - Jeff Edmond (Lotus Elan 26 s4 1558cc)

3rd - Johnny Blades (Ginetta G12 Ford-Cosworth s4 1598cc)

 

Formula Libre - Wills Trophy

1st - Sid Taylor (Brabham BT8 Coventry-Climax s4 1960cc) in 20m 51s

2nd - Peter Sadler (Lotus 30 Ford v8 4727cc) in 20m 52.4s

3rd - Michael C. Costin (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc) in 21m 15.6s

Christopher Summers (Lotus 30 Chevrolet v8 5365cc) DNF (broken shaft)

Historic cars

1st - John P. Spero (Maserati 250F s6 2490cc) in 1m 13.8s

 

GT over 1600cc - Newton Oil Trophy

up to 2000cc

1st - R. Burnard (Simca-Abarth 2000GT s4 1946cc) in 18m 19.2s

Alan House (Morgan Plus Four Mk II s4 1991cc) DNF (crash)

up to 4000cc

1st - Ron Fry (Ferrari 250LM v12 3286cc) 10 laps in 17m 31.4s

Harry Ratcliffe (Ferrari 250GTO v12 2953cc)

Peter Clarke (Ferrari 250GTO v12 2953cc)

Brian Redman (Jaguar E-Type s6 3781cc)

over 4000cc

1st - W. B. Unett (Sunbeam Tiger Ford v8 4727cc) in 18m 0.2s

October 9 B.A.R.C. Race Meeting

Silverstone Club Circuit, 2581m

 

Sport cars

1st - Victor Wilson (Ferrari 250LM v12 3286cc) 10 laps at 142.074 km/h

2nd - Moore (Lotus 30 Ford v8 4727cc)

3rd - Robin Michael Widdows (Lotus 23B B.R.M. s4 1880cc)

4th - Clark (Ferrari 250LM v12 3286cc)

Hovenden (Attila Chevrolet v8 5365cc) DNF (broken gearbox)

John Nathan (Brabham BT8 Oldsmobile v8 4450cc) DNS

FL: Victor Wilson (Ferrari 250LM v12 3286cc) at 145.534 km/h

 

Saloon cars

1st - Hewitt (Ford Anglia 105E Special s4 1650cc) 7 laps at 130.763 km/h

2nd - Jackson (Ford Anglia Special s4 1498cc) at 4.6s

3rd - Fawsitt (Ford Anglia Special s4 1598cc)

FL: Hewitt (Ford Anglia 105E Special s4 1650cc) at 131.922 km/h

 

Marquee Sport cars

1st - Dawson (Austin-Healey 3000 Mk II s6 2912cc) 7 laps at 128.092 km/h

2nd - C. M. M. Lawrence (Morgan Plus Four Coupé s4 1991cc)

3rd - Moore (Austin-Healey Sprite Mk III s4 1098cc)

FL: Moore (Austin-Healey Sprite Mk III s4 1098cc) at 130.457 km/h

 

Sport cars for Clubmen

1st - Derek Bennett (Chevron B1 Ford s4 1172cc) 10 laps at 132.951 km/h

2nd - McLaughlin (Mallock U2 Ford s4 1172cc) at 0.2s

3rd - Lynch (Lotus 7 Ford 4 1172cc)

4th - Meacham (Terrier Mk II Ford s4 1172cc)

5th - Reader (Terrier Mk II Ford s4 1172cc)

 

Saloon cars up to 1000cc

1st - Calcutt (Hillma Imp s4 875cc) 7 laps at 123.764 km/h

2nd - Digby (Austin A40 s4 945cc)

3rd - Brown (Hillman Imp s4 875cc)

4th - Heaven (Austin Mini Cooper s4 997cc)

John Nathan (Hillman Imp Special s4 875cc)

FL: Digby (Austin A40 s4 945cc) at 126.210 km/h

 

GT cars

1st - Clark (Ferrari 250LM v12 3286cc) 7 laps at 140.546 km/h

2nd - Unett (Sunbeam Tiger Ford v8 4727cc) at 5.6s

3rd - Jack Bond-Smith (Lotus Elan 26 s4 1558cc)

 

Formula Libre

1st - Derek Bennett (Chevron B1 Ford s4 1172cc) 10 laps at 147.416 km/h

2nd - Harry Stiller (Brabham BT15 Ford-Holbay s4 997cc)

3rd - Long (Lotus 35 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc)

6th - Ewer (Brabham BT16 Ford-Cosworth s4 1598cc)

Ashcroft (Brabham BT15 Ford-Cosworth 4 1498cc)

FL: Derek Bennett (Chevron B1 Ford s4 1172cc) at 151.197 km/h

 

Handicap Race 1

1st - Quick (Jaguar E-Type s6 3781cc) 5 laps at 128.221 km/h

Bond-Smith (Jaguar E-Type s6 3781cc)

Jackie Smith (Morris Mini Cooper S s4 1275cc)

 

Handicap Race 2

1st - Gardner (Lotus 7 Ford s4 1172cc) 5 laps

Fraser (Lola Mk 1A Coventry-Climax FWA s4 1098cc)

Fellow (Jaguar E-Type s6 3781cc) DNF

December 23 Boxing Day Race Meeting

Brands Hatch Circuit, 1995m

 

Formula Libre

1st - M. Daghorn (Felday B.R.M. v8 1498cc) in 14m 54.2s at 120.482 km/h

2nd - Michael Beckith (Brabham BT15 Ford-Cosorth s4 997cc)

 

Saloons up to 1000cc

1st - Roger Nathan (Hillam Imp s4 875cc) in 11m 11.2s at 107.014 km/h

2nd - R. Calcutt (Hillman Imp s4 875cc)

 

Sport cars

1st - John O. Coundley (McLaren-Elva M1B Oldsmobile v8 4450cc) in 10m at 119.709 km/h

2nd - Peter Westbury (Felday B.R.M. v8 1498cc)

 

Formula 3 1000cc

1st - Piers Courage (Lotus 41 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc) in 14m 22s at 124.987 km/h

2nd - Christopher Irwin (Brabham BT15 Ford-Cosworth-MAE s4 997cc)

 

GT cars

1st - Daniel Margulies (Ferrari 250GTO v12 2953cc) in 10m 10.4s at 117.666 km/h

2nd - G. D. R. Marshall (Lotus Elan 26-S2 s4 1558cc)

 

Saloons over 1000cc

1st - Alan Mann (Ford Mustang v8 4375cc) in 10m 15.2s at 116.749 km/h

2nd - M. Young (Ford Anglia Super 123E s4 1198cc)